I miejsce uczennic ZST w X Wielkopolskim Konkursie na Najpiękniejszy Stół Świąteczny

ZST Turek

Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia, czas świątecznych wypieków, ubierania choinki i innych przedświątecznych przygotowań. I to właśnie ta przedświąteczna „gorączka” stała się doskonałą okazją do zorganizowania w dniu 15 grudnia 2023 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie X Wielkopolskiego Konkursu na Najpiękniejszy Stół Świąteczny pod hasłem „Bajeczny stół wigilijny”.

Celem przedsięwzięcia jest kultywowanie świątecznych tradycji, a także rozwijanie zainteresowań związanych ze sztuką nakrywania i dekoracji stołu. Do konkursu, którego motywem przewodnim były bajki, przystąpiło 12 zespołów ze szkół ponadpodstawowych województwa wielkopolskiego.

Zespół Szkół Technicznych w Turku reprezentowały uczennice kształcące się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych – Marta Guziak i Wiktoria Pańczyk z klasy 2 HZ. Dziewczęta przygotowały nakrycie stołu dla czterech osób, do zaproponowanego menu, na rodzinną kolację wigilijną.

Zaprezentowane przez uczennice naszej szkoły dekoracje stołów nawiązywały do bajki „Jaś i Małgosia”. Wśród ozdób znalazły się: własnoręcznie wykonana chatka z piernika, choinki piernikowe, jadalne szyszki, żurawina oraz pachnące gałązki świerku i tui. Dziewczęta przygotowały również menu oraz winietki. Na stole nie zabrakło także opłatka ułożonego na sianku i Biblii.

Stół udekorowany przez uczennice Zespołu Szkół Technicznych w Turku zajął pierwsze miejsce – był bezkonkurencyjny, miały swój indywidualny charakter, prezentował piękne i eleganckie nakrycie oraz własnoręcznie przygotowane dodatki.

Jury oceniało prawidłowość doboru bielizny i zastawy stołowej do przygotowanego menu, ułożenie zastawy stołowej zgodnie z przyjętymi zasadami, umiejętność łączenia tradycji z nowoczesnością i ekologicznym trybem życia, pomysłowość i oryginalność własnoręcznie wykonanej dekoracji, a także elegancję i estetykę stołu.

Patronami konkursu byli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Starostwo Powiatowe w Koninie.

Uczennice do konkursu przygotowywała pani Marzena Maćków.

Dopingujmy naszych skoczków w Zakopanem!
Gm. Turek: Prorozwojowy i dynamiczny budżet na 202...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 02 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.