Julita Borowska z I LO w Turku z wizytą u prezydenta

Julita Borowska

10 grudnia Julita Borowska, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im Tadeusza Kościuszki wraz z opiekunem Iwoną Felisiak-Klecha oraz  Sławomirem Kosobudzkim - Naczelnikiem Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Turku, wzięli udział w gali podsumowującej konkurs ,, Mistrzowie i patrioci''. Konkurs organizowany był w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, został skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas 7 i 8 szkół podstawowych.

Projekt został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Uroczystość z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy, Minister Sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk oraz Posła do Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Spotkanie poprowadził Maciej Zdziarski Prezes Instytutu Łukasiewicza organizującego konkurs. Każdy z 65 laureatów w towarzystwie opiekuna otrzymał, m.in. dyplom, nagrodę rzeczową w postaci sprzętu elektronicznego oraz grę planszową „Mistrzowie i patrioci”.

Prezydent Andrzej Duda i Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk osobiście złożyli gratulacje każdemu z nagrodzonych. Prezydent Andrzej Duda w swym przemówieniu dziękował za zorganizowanie konkursu, jako pewnego wydarzenia związanego ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, które obchodzimy od zeszłego roku. Odniósł się także do bohaterów konkursu – polskich mistrzów sportu zasłużonych dla Ojczyzny. Przywołał m.in. postaci Haliny Konopackiej, Janusza Kusocińskiego, Antoniego Maszewskiego i Heleny Marusarzówny.

-Ludzie Ci byli patriotami, bo walczyli dla Polski, po to żeby usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego, zobaczyć łopoczącą na wietrze, na najwyższym maszcie polską flagę. Ale potem także walczyli jako patrioci, by Polska wróciła na mapę, by polską flagą można było się posługiwać, byśmy żyli w wolnym państwie. I w tej walce niektórzy z nich oddali życie - mówił Andrzej Duda.

Po rozdaniu nagród odbyła się dyskusja młodzieży z Prezydentem RP. Laureaci pytali Prezydenta, m.in. o jego dawne i obecne sportowe pasje, a także patriotyczne wychowanie wyniesione z domu. W konkursie „Mistrzowie i patrioci”, którego celem było upowszechnienie wiedzy o wybitnych sportowcach, wzięło udział ponad 1,2 tys. uczniów z kilkuset szkół z całej Polski w tym i z naszego Liceum.

Julita Borowska uczennica naszego Liceum zajęła w organizowanym konkursie trzecie miejsce w Polsce. Bohaterem jej pracy był Antoni Maszewski, bohater bitwy o Tobruk i Monte Cassino, lekkoatleta, średniodystansowiec i płotkarz, którego nazwisko znało każde dziecko w przedwojennej Polsce.

Oto co pisała Julita o Antonim Maszewskim w swej pracy:
,,Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz”- mówił kardynał Stefan Wyszyński. Antoni Maszewski był właśnie takim orłem - pisała w swej pracy Julita, który nie bał się pokonywać wszelkich trudności, czy to w sporcie, czy w czasie walk o Polskę w trakcie II wojny światowej. On nie obawiał się, że upadnie i przegra, nie poddawał się w drodze do wymarzonego celu. Jego życiorys jest inspiracją dla przyszłych pokoleń, a on sam może być wzorem patriotyzmu, ponieważ walczył o wszystko dla dobra naszego kraju. Miłował Ojczyznę, całkowicie się jej oddał oraz poświęcił swoje życie dla jej dobrej przyszłości. Szanował ją jako prawnik, sportowiec i żołnierz. To dla niej osiągał sukcesy, zdobywał tytuły, złote medale czy też ważne puchary. Maszewski kochał Polskę nawet wtedy, kiedy przebywał poza jej granicami. Dowodził tego w bitwach, które wygrywał. Bieg życiowy ukończył zwycięsko, pozostawiając po sobie wygrane mistrzostwa oraz pamięć, którą każdy Polak powinien nosić w sercu. Dodatkowym wyróżnieniem dla Julity podczas gali w Pałacu Prezydenckim było spotkanie z krewnym Antoniego Maszewskiego. Zwycięskie prace w skróconych wersjach (zdobywców I, II i III miejsca) w tym i praca Julity Borowskiej ukazały się w wydawnictwie podsumowującym projekt. Jego egzemplarze zostały przekazane laureatom podczas gali finałowej. Prace konkursowe zostały ocenione przez sześcioosobowe jury, w skład którego weszli: Poseł Ryszard Czarnecki pełniący honorowy patronat nad projektem, Dariusz Buza – Dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich w Ministerstwie Sportu, Mirosława Pattenden – przedstawicielka KGHM Polska Miedź, partnera projektu oraz reprezentacji Instytutu Łukasiewicza.

Serdecznie Gratulujemy Julicie !!!
Malanów: Tenisiści grali o Puchar Wójta
Wyróżnienia i awanse na spotkaniu opłatkowym w PSP...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 19 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.