Łańcuch Niepodległościowy, niezwykła inscenizacja i pozdrowienia dla mieszkańców- czyli „Jedynka” uczciła wyjątkową rocznicę

Niepodległość w SP1

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku wraz z wychowawcami włączyli się w ogólnopolskie obchody 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość związana z jakże ważnym dla nas wszystkich wydarzeniem odbyła się 9 listopada.

W uroczystości uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele samorządów, instytucji i wielu placówek.

Teatr „Szpilka”, kontynuując regionalny projekt w technice cieni, przedstawił montaż słowno – muzyczny pod tytułem „Jak to z niepodległością w Turku było?”.

O godz.11.11 uczniowie i nauczyciele włączyli się do ogólnopolskiej akcji i wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

Następnie uczniowie klas I – VIII oraz oddziały gimnazjalne utworzy Łańcuch Niepodległości, wzdłuż ulic miasta, łączących oba budynki szkoły- od ul. 3 Maja do ul. Parkowej. Do Łańcucha przyłączyli się przechodnie, zachęcani do udziału w tej akcji z balkonu miejskiego Ratusza.

Po godz. 12.00 wyruszył Zwiastun Niepodległości. W bryczce Marcina Klinkiewicza zgromadziła się rodzina Piłsudskiego, która odwiedziła różne ważne miejsca Turku. Rolę Józefa Piłsudskiego zagrał Gabriel Urbaniak, Aleksandry Piłsudskiej Wiktoria Jesiołowska, córki Wandy Amelka Perlińska , a córki Jadwigi Zosia Werbińska.

Młodzi aktorzy rozdawali okolicznościowe pocztówki z podobizną Marszałka, życząc radosnego przeżywania święta. Uczniowie odwiedzili włodarza naszego miasta. Byli też w Muzeum Miasta Turku, bibliotekach czy przedszkolach.
Kawęczyn: Razem dla Niepodległej - pieśnią, słowem...
Odtworzyli chwilę zabójstwa Kączkowskiego, czyli r...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 14 grudzień 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.