Malanów: 50 lat pięknej historii Szkoły Podstawowej im.Powstańców Wielkopolskich

Jubileusz w Szkole Podstawowej w Malanowie

- Za nami 50 lat pięknej historii szkoły związanej z patronem, z budynkiem. W lipcu 1968 roku nadano szkole imię Powstańców Wielkopolskich, a w grudniu tego samego roku w obecności Marszałka Polski i żyjących wtedy powstańców wielkopolskich uroczyście przekazano budynek waszym dziadkom – mówił dyrektor Szkoły Podstawowej Marek Nowicki podczas wyjątkowej uroczystości 50-lecia oddania do użytku jednego z budynków.

Tak to było…
Charakterystyczną cechą jubileuszy jest uzmysłowienie sobie bezlitośnie szybko upływającego czasu. Nieodparta jest też chęć wracania do historii i ludzi, którzy ją tworzyli. Dzięki temu możemy śmiało dowodzić, że rodowód Szkoły Podstawowej w Malanowie sięga roku 1946.

Wyjątkową chwilą zarówno dla wychowanków, jak i nauczycieli było oddanie do użytku budynku, co miało miejsce 22 grudnia 1968 roku. Jubileusz tego właśnie wydarzenia obchodzono 13 grudnia.

Przed II wojną światową oraz w okresie jej trwania nauka na terenie wsi Malanów odbywała się w prywatnych domach. Wówczas uczyło zaledwie dwóch nauczycieli. Po zakończeniu wojny na budynek szkolny przeznaczony był dworek szlachecki rodziny Doruchowskich.

Ważnym wydarzeniem w rozwoju szkolnictwa na terenie gminy Malanów było oddanie do użytku nowego obiektu szkolnego, które miało miejsce 22 grudnia 1968 roku. Wcześniej, 20 lipca szkoła otrzymała imię Powstańców Wielkopolskich. W tym okresie funkcje kierownicze pełnili Zygmunt Pełczyński, Józef Bocian, Ignacy Kurpik, Leszek Pełczyński, Jan Warzych, Kazimierz Nowicki, Bogusława Nowicka, Kazimiera Filipowicz, Janina Kurpik.
W ciągu 50 lat prace w szkole podjęło 118 pracowników, a 3487 absolwentów opuściło jej mury.

To, co naprawdę ważne
O tym, jak wspaniałych młodych ludzi kształci Szkoła Podstawowa w Malanowie mieliśmy okazję przekonać się podczas jubileuszu 50-lecia oddania do użytku budynku szkoły. Przed publicznością wystąpił doskonale przygotowany chór oraz wokaliści, którym niejeden może pozazdrościć talentu. Przygotowany repertuar mówił o ważnych dla Polaków wydarzeniach i przypomniał o tym, co jest naprawdę ważne.

Wybór właśnie takiej tematyki nie był przypadkowy, bowiem rok 2018 to również rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setna rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Po wysłuchaniu repertuaru uczniów szkoły głos zabrali zaproszeni goście, którzy życzyli wszelkiej pomyślności oraz sukcesów w kolejnych latach funkcjonowania placówki.

Na koniec chętni mieli okazję zwiedzić szkołę oraz wpisać się do Księgi Pamiątkowej przy Kąciku Patrona.
 
Władysławów: Sprzęt ratowniczy trafił do gminnych ...
Świąteczne cuda, cudeńka na muzealnym kiermaszu

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 26 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.