Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Malanów: Szkoła Podstawowa w Kotwasicach do likwidacji

Likwidacha szkoły w Kotwasicach

Podczas dzisiejszej tj. 28 stycznia sesji Rady Gminy Malanów podjęto uchwałę dotyczącą zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Kotwasicach. Decyzję poprzedzono obszernymi analizami, rozmowami oraz opiniami. Ostatecznie radni 12 głosami "za" przyjęli propozycję.

Przyczyną decyzji radnych jest przede wszystkim zbyt mała liczba uczniów uczęszczających do szkoły. Prognoz, które mówiłyby o polepszeniu niniejszej sytuacji na chwilę obecną nie ma. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały „już od wielu lat zdecydowana większość wybiera naukę w Szkole Podstawowej im.Powstańców Wielkopolskich w Malanowie. Proces ten przez lata pogłębia się i nie rokuje żadnych tendencji mogących świadczyć o zmianie”.

Mimo zmiany struktur organizacyjnych w ostatnich latach sytuacja nie uległa poprawie, a wręcz przeciwnie. W roku szkolnym 2018/2019, gdy placówka funkcjonowała jako szkoła ośmioletnia, liczba uczniów zmniejszyła się o ponad 43 proc., z 30 do 17. W bieżącym roku szkolnym 2019/2020 liczba wychowanków szkoły wyniosła 16 włączając w to oddział przedszkolny, z czego 3 to uczniowie są spoza obwodu szkoły.

Poniżej przedstawiamy tabelkę z której wynika jak liczba uczniów zmniejszała się w poszczególnych latach.


Malanow 1 Kopiowanie

-Ja zdaję sobie z tego sprawę. Jak najbardziej. Nie jest to miłe dla żadnej ze stron, natomiast fakty które przedstawiła pani kierownik są takie a nie inne. Faktycznie w przyszłym roku szkolnym może się okazać, że w Szkole Podstawowej w Kotwasicach będą dwie dziewczynki w klasie pierwszej, natomiast co do oddziału przedszkolnego jest to zawsze decyzja rodziców i trudno na tę chwilę powiedzieć ile dzieci będzie chodziło- mówiła dyrektor placówki Iwona Krajewska dodając, że jest to decyzja rodziców, a z nią nie ma sensu dyskutować.

W latach wcześniejszych decyzja zredukowania struktury organizacyjnej szkoły wynikała z warunków demograficznych. Istotną sprawą jest też położenie miejscowości Kotwasice. Rodzice zapisywali dzieci z obwodu placówki o której mowa do Szkoły Podstawowej w Malanowie, Szkoły Podstawowej w Dziadowicach. „Rodzice po prostu decydują o wyborze większej szkoły jako tej bardziej odpowiedniej dla rozwoju dzieci i kształtowaniu w nich umiejętności ważnych i potrzebnych w dzisiejszym świecie. Wskazują na większe możliwości jakie stwarza uczniom przebywanie w licznym gronie rówieśników, zmierzenie się z problemami i sprawami charakterystycznymi dla danego wieku, poczucie akceptacji grupy rówieśniczej, dostrzegają także bardzo praktyczne aspekty uczestniczenia w szkolnym życiu”- czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Przyczyną likwidacji placówki są również aspekty ekonomiczne. W 2019 roku koszt utrzymania ucznia wykluczając oddział przedszkolny to kwota 28.167,00 zł. Dla porównania w Szkole Podstawowej w Dziadowicach jest to 12.259,00 zł, w Szkole Podstawowej w Malanowie 10.344,00 zł., a Szkole Podstawowej w Miłaczewie 11.357,00 zł.

Decyzję potwierdzono miedzy innymi ankietą w której udział wzięli rodzice. Jak się okazało istnieje znikome zainteresowanie zapisaniem dzieci do placówki, co nie daje optymistycznych prognoz na przyszłość.

Ostatecznie 12 radnych było za likwidacją szkoły. Jeden z nich był przeciwny i jeden wstrzymał się od głosu.
Dobra: Druhowie z Piekar z szansą na nowy wóz
Przykona: „To jest zło konieczne”, czyli stawki za...

Podobne wpisy

 

Komentarze 3

Gość - realista w czwartek, 30 stycznia 2020 18:51

Czyli pińcet plus nie pomogło skoro na "tak dużą miejscowośc w" oddziale przedszkolnym jest tylko 7 dzieci

Czyli pińcet plus nie pomogło skoro na "tak dużą miejscowośc w" oddziale przedszkolnym jest tylko 7 dzieci
Gość - Gosc w czwartek, 30 stycznia 2020 13:24

To jest śmieszne. Taka duża miejscowość bez szkoły. Powinny zostać wyznaczone obwody gdzie dzieci z danej miejscowości mają chodzić do szkoly., Wtedy liczba dzieci na pewno wyniosłaby ponad 100. Ale rodzice w dzisiejszych czasach mają dziwne rozumowanie- oczywiście nie wszyscy. Jak zamkną szkole dopiero będą żałować. Radzilabym to jeszcze przemyśleć i nie uchwalać.

To jest śmieszne. Taka duża miejscowość bez szkoły. Powinny zostać wyznaczone obwody gdzie dzieci z danej miejscowości mają chodzić do szkoly., Wtedy liczba dzieci na pewno wyniosłaby ponad 100. Ale rodzice w dzisiejszych czasach mają dziwne rozumowanie- oczywiście nie wszyscy. Jak zamkną szkole dopiero będą żałować. Radzilabym to jeszcze przemyśleć i nie uchwalać.
Gość - forrest w piątek, 31 stycznia 2020 21:36

Skoro tak ciężka ta Twoja praca, to się przekwalifikuj bo 9,5mln gmina wydaje na oświatę i zbędne etaty.
Bajki o dobrze wykształconych uczniach przy małych klasach też słyszeliśmy, szkoda że nigdy nie objawiły się tego wyniki.

Skoro tak ciężka ta Twoja praca, to się przekwalifikuj bo 9,5mln gmina wydaje na oświatę i zbędne etaty. Bajki o dobrze wykształconych uczniach przy małych klasach też słyszeliśmy, szkoda że nigdy nie objawiły się tego wyniki.
Gość
sobota, 25 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.