Małopolska Noc Naukowców w ZST

ZST Turek

Noc Naukowców to jedyna taka noc w Europie. Każdego roku w tym samym czasie, w ostatni piątek września, w wielu miastach odbywają się imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe. W dniu 24 września br. uczniowie naszej szkoły brali udział w Małopolskiej Nocy Naukowców, która zorganizowana została przez Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Z uwagi na sytuację epidemiczną wydarzenie to realizowane było w formie online.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z jednym z najnowszych eksperymentów, w którym biorą udział polscy naukowcy - „Baikal - GVD” (Gigaton Volume Detector). Jego głównym celem jest poszukiwanie neutrin wysokich energii pochodzących ze źródeł astrofizycznych. Teleskop Baikal - GVD jest największym obecnie działającym teleskopem neutrinowym na półkuli północnej, a jednocześnie największym podwodnym detektorem neutrin na świecie.

Podczas wydarzenia młodzież obserwowała również pokaz eksperymentów „Triki Fizyki doktor Dominiki”, na którym mogła znaleźć odpowiedzi m.in. na następujące pytania: Czym jest polimer i co to jest sieciowanie polimeru? Czy lustro może nas zaskoczyć? Stan wzbudzony - co to takiego?

Opiekę nad uczniami sprawowały: Dorota Biskup, Katarzyna Rosiak, Ewa Łączna.

źródło: ZST Turek

Wybierz się na Noc Bibliotek
Kawęczyn: Mieszkańcy skarżą się na złą jakość wody

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 25 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.