Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego w Przedszkolu Krasnala Hałabały

Przedszkole

21 grudnia w Przedszkolu Samorządowym nr 8 im. Krasnala Hałabały w Turku odbyła się uroczystość upamiętniająca 103 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Obchody związane były z ustanowionym w tym roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej świętem państwowym, które przypada 27 grudnia.

W 1918 roku Polacy po raz pierwszy szykowali się do świąt Bożego Narodzenia w niepodległej ojczyźnie. W drugi dzień świąt, 26 grudnia, do Poznania, który nie znalazł się w granicach odradzającej się Polski, przyjechał Ignacy Jan Paderewski - polski pianista, działacz niepodległościowy, późniejszy premier oraz Minister Spraw Zagranicznych. Jego przyjazd do stolicy Wielkopolski miał być jedynie kolejną manifestacją polskiej prowincji poznańskiej, stał się jednak iskrą, która wznieciła27 grudnia 1918 r., wybuch powstania wielkopolskiego. Trwało ono do 16 lutego 1919 roku i było jednym z nielicznych powstań w polskiej historii, które zakończyło się sukcesem.

Jak każdy zryw narodowy, również i to powstanie miało swoje symbole walki o niepodległość. Obok flagi powstańczej z wizerunkiem orła, pojawiła się rozetka, która w kolejnych latach stała się podstawą do utworzenia flagi Polski.

Istotną rolę w trakcie powstania odgrywały również pieśni oraz mundury żołnierzy, których wyróżniała przypięta rozetka oznaczająca uczestnika powstania.

Właśnie do tej symboliki w czasie uroczystości przygotowanej przez dzieci 5, 6 letnie z Przedszkola Krasnala Hałabały nawiązała nauczycielka grupy, która przybliżyła wszystkim symbolikę zrywu narodowego przełomu 1918/19 roku.

Również dzieci włączyły się w upamiętnienie tego święta prezentując montaż słowny „Droga ku wolności”.
W tym miejscu warto przypomnieć, że symbole powstania zaczęły zanikać po włączeniu Wielkopolski do granic Polski. Pamięć o nich stawała się coraz mniejsza, jednak w ostatnim czasie zaczęła się odradzać, stąd wtorkowe święto wśród najmłodszych mieszkańców Turku.

Przedszkole Samorządowe nr 8 od wielu lat stara się zaszczepić w dzieciach ideę patriotyzmu. W placówce obchodzone są liczne uroczystości poświęcone wydarzeniom z historii Polski. Wierzymy, że od tego roku do kalendarza imprez na stałe włączone zostaną obchody Powstania Wielkopolskiego.
IMGW ostrzega: Sypnie śniegiem na wigilię
Brudzew: Ponad pięć milionów na inwestycje w 2022 ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.