Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Przedszkolu „Krasnala Hałabały”

Krasnal Hałabała

20 listopada to szczególna data, która powinna zwrócić naszą uwagę na dzieci i ich prawa. Tego właśnie dnia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, ustanowiony przez Sejm RP na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. Jest to oficjalne święto w polskim kalendarzu ustanowione 7 listopada 2014 r., przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. Ustanowiono je, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.

Do obchodów – wzorem lat ubiegłych – 19 listopada dołączyło również Przedszkole Samorządowe Nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Krasnala Hałabały. Tego dnia, w poszczególnych grupach, najmłodsi uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych przygotowanych specjalnie na tą okazję. Prowadzone były pogadanki nt Praw Dziecka, przybliżona została ich wielka ranga oraz znaczenie w przyszłym dorosłym życiu. Każde z praw omawiane było bardzo dokładnie, z zaznaczeniem tego, że ich spełnienie związane jest również z poczuciem obowiązku człowieka wobec człowieka. Dzieci wypowiadały się o swoich prawach i najważniejszym w ich odczuciu jakim jest prawo do miłości. O nim właśnie przedszkolaki wypowiadały się najczęściej. Chętnie mówiły też o prawie do zabawy, do radości i innych uczuć. Dzieci kolorowały również ilustracje przedstawiające Prawa Dziecka z których przed salami zajęć utworzono wystawy podziwiane przez rodziców. Po tak aktywnym poranku przedszkolaki z ochotą korzystały z ulubionego prawa dziecka: prawa do zabawy.

Dzień ten miał wielkie znaczenie dla przedszkolnej społeczności. Mamy nadzieję, że poprzez zabawę przybliżono i uświadomiono dzieciom, że mają swoje prawa oraz że mimo, iż są małe trzeba je szanować, kochać, mimo wszystko i bezinteresownie… Wierzymy również, że dorosłym przypomniano iż mają tych praw zawsze przestrzegać o czym przypominała przygotowała w holu przedszkola tablica tematyczna oraz prezentacja multimedialna dostępna na stronie placówki.

 

Wideo: Wiosną Liga Wojewódzka w Turku!
Gminny Oddział OSP w Kawęczynie z nowym zarządem

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 03 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.