„Piątka” świętowała potrójnie - pamiętając o prawach dzieci i dbając o środowisko

Uroczystość w SP 5 w Turku

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku mają za sobą niezwykle aktywny tydzień, którego zwieńczeniem były uroczystości przygotowane z okazji święta patrona szkoły, czyli organizacji UNICEF. Połączono je z podsumowaniem Tygodnia Edukacji Globalnej oraz 30. rocznicą uchwalenia Konwencji Praw Dziecka.

Przez cały tydzień uczniowie przygotowywali plakaty obrazujące jedno z praw dziecka wynikające z Konwencji Prawach Dziecka ONZ, a w środę, 20 listopada wielu z nich pojawiło się ubranych na niebiesko i z pomalowanymi twarzami. Ten kolor bowiem symbolizuje patronują szkole organizację , czyli UNICEF. W uroczystym apelu udział wzięli członkowie szkolnej społeczności oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele lokalnej władzy. Wszystkie zajęcia w tym dniu poświęcone były tematyce ochrony praw najmłodszych. Właśnie dlatego przed budynkiem szkoły zbudowano błękitną piramidę praw dziecka.

Podczas uroczystości związanych z dniem patrona podsumowano również wydarzenia organizowane w ramach obchodzonego w szkole Tygodnia Edukacji Globalnej. Uczniowie najstarszych klas przeprowadzili ekologiczne warsztaty, podczas których uczyli m.in. prawidłowej segregacji śmieci. Rozmawiano także o zmianach klimatycznych i o tym, jak woda zmienia życie. Na terenie szkoły przeprowadzono również akcję „Oddaj, nie wyrzucaj!”, której celem było zachęcenie do wymiany rzeczy używanych, by unikać niepotrzebnej produkcji śmieci. Drugoklasiści poznali bajki „Kmishi bai” opowiedziane przez uchodźców z Czeczeni i Afganistanu. Były to historie o relacjach międzyludzkich. Dzięki przeprowadzonym działaniom wszyscy uczniowie mieli okazję wziąć udział w interesujących projektach, które zwracały uwagę na tak ważne problemy jak ekologia czy prawa dzieci. Zdobywana wiedza podana była poprzez zabawę tak, aby cenne informacje zapadły w pamięć na długo.

Kawęczyn: 20 lat z bocianami, czyli „Biesiada pod ...
Uwaga, awaria wodociągu na Os. Wyzwolenia

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 31 marca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.