Podziękowania i gratulacje, czyli Dzień Edukacji Narodowej w mieście

Dzień Edukacji Narodowej

Pandemia sprawiła, że od wielu miesięcy nauczyciele pracują w zupełnie inny sposób. O trudach związanych z funkcjonowaniem oświaty wiele mówiono podczas miejskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej, których gospodarzem była w tym roku Szkoła Podstawowa nr 5 w Turku.

Dzień Edukacji Narodowej, nazywany popularnie Dniem Nauczyciela, to zwykle święto skłaniające do podziękowań i dobrych życzeń, jednak podczas turkowskich obchodów nie udało się uniknąć szczypty goryczy. Kierownik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Turku, Aleksandra Purcel-Kowalska zaznaczała, że ostatni rok szkolny znów wystawił system edukacji na próbę, a dzieci i ich rodzice wielokrotnie oceniali nauczycieli, dyrekcję i całą kadrę zarządzającą turkowską oświata. Na nauczycieli nałożono realizację procedur, przepisów oraz wytycznych. Jak natomiast wskazywał burmistrz Romuald Antosik, nauczyciel to już nie tylko fachowiec w swojej dziedzinie, ale także pedagog, psycholog i wychowawca, nie tylko dla uczniów, ale też osoba służąca pomocą rodzicom. Cierpkich słów nie brakowało natomiast pod adresem rządzących.

- Z roku na rok trudno jest dokładać coraz większe pieniądze na utrzymanie szkół i przedszkoli. O ile trzy lata temu miasto Turek wydało prawie 36 mln zł, z czego z własnych środków dokładaliśmy 16 mln zł, to już w tym roku musimy z własnych środków dołożyć prawie 22 mln zł przy całkowitych kosztach utrzymania oświaty 44,5 zł. Te 22 mln zł to tyle ile zbieramy z podatków od wszelkich nieruchomości z Turku. Dokładamy, ponieważ rządzący nie do końca potrafią wywiązać się ze swoich obietnic. Rząd obiecuje podwyżki, ale nie finansuje ich w wystarczający sposób. Obawiam się, że gdyby nie samorząd, oświata znalazłaby się w katastrofalnej sytuacji - mówił burmistrz Turku.

Po wystąpieniach okolicznościowych przyszedł jednak czas na podziękowania oraz gratulacje dla osób, które wykazały sie ogromem pracy oraz zaangażowanych w swoje działania w roku szkolnych 2020/2021.

Nagrodę Burmistrza Miasta Turku otrzymali: Bożena Mielczarek, Irena Dominiak, Ewa Misiak i Barbara Wojtkowiak ze Szkoły Podstawowej nr 1, Katarzyna Nowak i Olga Stawicka-Chmiela ze Szkoły Podstawowej nr 4, Zdzisława Kośla, Aneta Jasnowska, Sylwia Kulesza, Katarzyna Ścibior i Arleta Sołtysiak ze Szkoły Podstawowej nr 5, Anna Poszwa z Przedszkola Samorządowego nr 3, Violetta Parada z Przedszkola Samorządowego nr 4, Anna Chrzuszcz z Przedszkola Samorządowego nr 5, Violetta Sobczak z Przedszkola Samorządowego nr 6 oraz Justyna Witoska z Przedszkola Samorządowego nr 8.

Tego dnia podziekowano również dyrektorom szkół podstawowych mieszczących się na terenie miasta.


Jolanta Osińska wśród 13 najlepszych nauczycieli w...
Tuliszków: Nagroda dla Związku Komunalnego Gmin „C...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - king w piątek, 15 października 2021 10:32

Stop narodowcom od Bąkiewicza finansowanym przez PiS pieniędzmi podatnika.

Stop narodowcom od Bąkiewicza finansowanym przez PiS pieniędzmi podatnika.
Gość - Mieszkaniec w czwartek, 14 października 2021 21:40

Stop zwijaniu Turku

Stop zwijaniu Turku
Gość
środa, 08 grudnia 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.