Rajdy z historią w tle

Rajdy z historią w tle
Tradycją Szkoły Podstawowej nr 5  w Turku jest organizowany corocznie, jesienią rajd rowerowy "Śladami II wojny światowej w mojej okolicy”. Ze względu na duże zainteresowanie impreza wyjątkowo odbyła się  dwukrotnie.
 
W pierwszym wyjeździe - 25 września, uczestniczyli uczniowie klas ósmych, w  drugim, który odbył się 5 października, wzięli udział uczniowie klasy 7 b i d. Uczestnicy rajdów odwiedzili symboliczny grób generała M.M.Smorawińskiego - zamordowanego w Katyniu w 1940r., cmentarz żydowski zniszczony przez hitlerowców w 1942r. oraz miejsce egzekucji żołnierzy AK z oddziału Groźnego AK w małoszyńskim lesie. Wyjazdy zakończyło tradycyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek  i zabawy sportowe. Opiekunami uczniów byli : Iwona Kałużna, Lidia Tylki, Sylwia Nejman, Waldemar Staszak, Przemysław Grąbkowski, Roman Kasprzak oraz Izabela Lis i Beata Grzelka.
 
15 września, z racji tegorocznych obchodów setnej rocznicy bitwy warszawskiej uczniowie klasy VA wraz z wychowawczynią – B. Grzelką, wzięli udział w rajdzie pieszym „Śladami turkowskich bohaterów roku 1920”. Piątoklasiści odwiedzili muzeum, poznali historię budynku progimnazjum męskiego na ul.Szkolnej i jego uczniów, którzy wzięli udział w wojnie polsko-bolszewickiej, odwiedzili park Orła białego,  zapalili znicze na mogiłach Tomiły Składkowskiej , Idziego Smorawińskiego, Henryka Milewskiego.
 
Wszystkie imprezy były nie tylko okazją do poznania ciekawych wątków z historii miasta, kształtowania poczucia przywiązania do „małej ojczyzny”, ale także do promocji aktywnego wypoczynku i integracji zespołów klasowych. Szczególne podziękowania  za pomoc w zorganizowaniu rajdów i pełnienie roli przewodnika podczas imprez, należą się   Bartoszowi Stachowiakowi - dyrektorowi Muzeum Miasta Turek.
MT
Rozwiązali zagadkę znikających słodyczy
Mistrzostwa Polski w Ełku

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 02 grudnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.