Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w bibliotece ZST w Turku

ZST Turek

W dniu 23.04.2021 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to coroczne święto organizowane przez UNESCO, którego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej dzięki prawom autorskim.

Święto książki po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Dlaczego właśnie 23 kwietnia? Dlatego, że jest to ważna data w historii literatury światowej - data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Obchodzone na całym świecie święto książki wywodzi się z Katalonii. Zgodnie z tradycją, tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one rewanżują się książką. W Polsce ten dzień obchodzony jest oficjalnie od 2008r. Jest to święto autorów, ilustratorów, wydawców książek i wszystkich tych, którzy z książkami i prawem autorskim mają na co dzień do czynienia, a także czytelników i czytelnictwa.

W tym roku, w związku z sytuacją epidemiologiczną, obchody święta ograniczone zostały do przestrzeni wirtualnej. Biblioteka szkolna ZST już po raz kolejny włączyła się do akcji, organizując dla uczniów konkursy w formie online.
Pierwszy to konkurs fotograficzny pod hasłem ”Czytam wszędzie”, skierowany do uczniów klas I-III. Polegał on na sfotografowaniu się z czytaną książką w najciekawszym miejscu lub w najciekawszej pozie. Głównym celem tych zmagań była popularyzacja czytelnictwa oraz ukazanie, że czytanie to doskonała rozrywka, a dla wielu pasja i wielka przyjemność. To także zwrócenie uwagi tym, którzy nie przeżyli jeszcze satysfakcji płynącej z lektury, że czytać można wszędzie, o każdej porze i w każdym wieku tylko… trzeba zacząć.

Komisja konkursowa oceniała prace pod względem kreatywności, walorów artystycznych i pomysłowości, przyznając nagrody i wyróżnienie. I tak - I miejsce zdobyła Monika Tyma z klasy 2TGp, II miejsce – Agata Grzelak z klasy 2TA a III miejsce przypadło Kacprowi Koszeli z klasy 3TL. Wyróżnienie otrzymała Dominika Kusz z klasy 2TGp.
Drugi konkurs polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej ”Książka, którą polecam”. Zadaniem uczestników było samodzielne opracowanie prezentacji multimedialnej, przedstawiającej wybraną książkę w sposób zachęcający do jej przeczytania. Jury po ocenie prac, postanowiło przyznać nagrodę ex aequo – Monice Tymie i Mai Klanowskiej .
Pomysłodawczyniami i organizatorkami przedsięwzięcia były bibliotekarki - Anna Jakomulska i Ewelina Ignasiak.
Laureatom konkursów nagrody książkowe i dyplomy wręczyła wicedyrektor Aneta Kurzawa.

Organizatorki mają nadzieję, że akcja rozbudzi wśród młodzieży chęć czytania, rozwijania własnych talentów i poznawania różnych gatunków literatury.
Kamil Gardzielik z wizytą w Zespole Szkół Rolniczy...
Czym jest zespół mięśnia gruszkowego i jak sobie z...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 25 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.