Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Światowy Dzień Poezji w bibliotece szkolnej ZST

ZST Turek

21 marca, wraz z nadejściem wiosny, obchodzimy Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Celem tego święta jest promocja czytania, publikowania i nauczania poezji, która często bywa niedoceniana przez młode pokolenie. Według UNESCO ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz wspierać krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

Biblioteka szkolna ZST w Turku włączyła się w obchody Światowego Dnia Poezji, organizując spotkanie, podczas którego uczniowie prezentowali wiersze poetów: Jana Twardowskiego, Czesława Miłosza, Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Zbigniewa Herberta , Edwarda Stachury , Tadeusza Różewicza oraz Wisławy Szymborskiej.

Utwory czytali uczniowie z klasy 1AR – Julia Dębowska; z klasy 1TI – Justyna Przybył; z klasy 2AR – Justyna Kałużna, Julia Zielińska, Anna Ostrzeszewska i Tomasz Olszewski ; z klasy 3TG – Daria Chajduk i Amelia Pściuk z klasy 2kw.

Uczestnicy spotkania wysłuchali Amelii Kałużnej z klasy 4FG, która zaśpiewała Nic dwa razy Sanah. Na zakończenie - wiersze własnego autorstwa przedstawiła Justyna Przybył z klasy 1TI.

W uroczystości, którą prowadziła uczennica klasy 2AR – Justyna Kałużna wzięli udział uczniowie klas: 1AR, 2TL , 2HZ wraz z opiekunami: p.Iwoną Mielczarek, p.Urszulą Mokrowiecką i p.Małgorzatą Kwaśniak.

W spotkaniu uczestniczyła także wicedyrektor pani Aneta Kurzawa, która podziękowała uczniom za zaangażowanie w przygotowanie do występu.

W bibliotece została przygotowana tablica z informacjami o tym wyjątkowym dniu obchodzonym na całym świecie, a także tablica poświecona życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej, poetki którą Senat RP ustanowił patronką roku 2023.

Dla wszystkich czytelników odwiedzających w tym dniu bibliotekę przygotowano wiersze na wynos. Każdy uczeń mógł się „poczęstować” wierszem, które wybrały uczennice działające w aktywie bibliotecznym.

Miłośnikom poezji serdecznie dziękujemy za obecność. Mamy nadzieję, że wzajemny głód czytania poezji i wsłuchiwania się w nią połączy nas również za rok.

Organizatorkami spotkania były nauczycielki bibliotekarki: Anna Jakomulska i Ewelina Ignasiak.

Policjanci z Tuliszkowa zatrzymali pijanego kierow...
Za nami pierwszy dzień Mistrzostw Powiatu Tureckie...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 14 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.