Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Święto Biblioteki w Szkole Podstawowej nr 5

Szkoła Podstawowa nr 5

Październik to wyjątkowy miesiąc dla wszystkich bibliotek szkolnych. W tym czasie, każdego roku, w Szkole Podstawowej nr 5 obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji nauczyciele biblioteki i w tym roku przygotowali szereg inicjatyw i działań promujących bibliotekę szkolną i czytelnictwo oraz starali się w różny sposób aktywizować młodych czytelników.

Co Kryje szkolna biblioteka? - to hasło, które towarzyszyło najmłodszym uczniom naszej szkoły podczas ich pierwszej wizyty w bibliotece. Dzieci miały wówczas okazję obejrzeć bogaty księgozbiór biblioteki szkolnej i wysłuchać fragmentów bajek lub wierszy. Pierwszoklasiści opuścili bibliotekę uśmiechnięci i zadowoleni, obiecując, że będą tu częstymi gośćmi. Jak to zwykle bywa podczas wspólnego świętowania nie zabrakło też słodkiego poczęstunku i upominków w postaci zakładek do książki.

Uczniowie klas trzecich przeżywali swoją przygodę z książkę, biorąc udział w niezwykle ciekawych, wirtualnych warsztatach czytelniczych ph. Lapbook na każdy temat, prowadzonych przez panią Katarzynę Łazugę, pracownika Biblioteki Pedagogicznej w Turku. Podczas zajęć dzieci wykazały się dużą kreatywności i z zaangażowaniem tworzyły swoje spersonalizowane teczki, które mogły wypełnić dowolna treścią.

Z okazji naszego święta uczniowie klas czwartych i piątych na zajęciach plastyki przygotowali fantastyczne laurki dla biblioteki, a na lekcjach języka polskiego wypełnili je treścią, redagując ciepłe, serdeczne życzenia. Prace dzieci zostały wyeksponowane w auli szkoły, gdzie utworzyły ciekawą, kolorową wystawę. W budynku przy ul. Broniewskiego na korytarzu szkolnym pojawiła się wystawa dotycząca MMBS, promocji biblioteki oraz wystawa zdjęć przedstawiających Najpiękniejsze biblioteki na świecie, a w bibliotece wyeksponowano ciekawe książki z zakresu literatury pięknej i poważnej.

Trzeci tydzień października upłynął pod hasłem Zaczytaj się na przerwie, czyli tydzień głośnego czytania. Podczas przerw międzylekcyjnych uczniowie odwiedzający bibliotekę mieli okazję posłuchać fragmentów bajek, legend lub opowiadań.

Myślę, więc czytam – pod takim hasłem przebiegała wizyta uczniów wraz z wychowawcą w bibliotece, podczas której dzieci obejrzały wystawę ilustrującą zalety czytania książek. Dla niektórych odwiedziny stały się też przyczynkiem do poruszenia na lekcjach wychowawczych tematu zalet czytania oraz roli książki w życiu dziecka.
W ostatnim tygodniu października bibliotekarze zainaugurowali całoroczną akcję czytelniczą w klasach I-III ph. Posłuchaj, poczytam ci bajkę, polegającą na cyklicznym czytaniu literatury dla dzieci najmłodszym czytelnikom nasze szkoły.

W minionym miesiącu na ekranach WGS pojawiały się informacje dotyczące MMBS, prezentowano złote myśli związane z książką i czytaniem. Bibliotekarze przypomnieli też w ten sposób sylwetki nagrodzonych pisarzy. Szczególną uwagę zwrócono uwagę na Literacką Nagrodę Nobla, którą otrzymał Abdulrazak Gurnah za "bezkompromisową i pełną współczucia eksplorację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami" oraz Nagrodę Literacką NIKE dla Zbigniewa Rokity za książkę "Kajś - dzieło o tożsamości, przynależności. O próbie zrozumienia różnych racji. To książka przypominająca puzzle, w których z pozornie niepasujących do siebie elementów wyłania się spójny obraz. Wielowątkowy reportaż o Śląsku i śląskości. Dla starszych uczniów naszej szkoły bibliotekarze zorganizowali też Spotkania czytelnicze w bibliotece, podczas których wspólnie czytali fragmenty baśni.

W październiku zdarzały się też takie dni, kiedy wraz z wypożyczoną książką każdy czytelnik otrzymywał słodki poczęstunek.

W ramach współpracy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną w budynku przy ulicy Broniewskiego powstał punkt z książkami z zakresu literatury dydaktycznej i metodycznej. Dzięki pozyskanym w ten sposób ciekawym pozycjom książkowym nauczyciele będą mogli wzbogacić wiedzę oraz urozmaicić zajęcia z dziećmi.

Uwieńczeniem Miesiąca Bibliotek Szkolnych był udział naszych uczniów w Mobilnej grze miejskiej Śladami zaginionych wersetów, której organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Turku. I tu nasi uczniowie z klasy 7c zrobili nam niemałą niespodziankę, zdobywając w rozgrywkach pierwsze miejsce.

Dzięki inicjatywom podjętym w październiku bibliotekę szkolną odwiedziło wielu czytelników, zwiększyło się zainteresowanie księgozbiorem, a niektórzy przekonali się, że warto czasami otworzyć drzwi i… zajrzeć tam, gdzie „mieszkają książki”.


Pobił i okradł 80-latka. Recydywista trafił do are...
Cierpienie wypisane na twarzy. Pomóż Jasiowi pokon...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 18 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.