Tuliszków: „Lepszej szkoły nie znajdziecie…”, czyli Szkoła Podstawowa w Ogorzelczynie obchodziła 60-lecie istnienia

60-lecie SP w Ogorzelczynie

Niedawno świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizacja nauczania w Ogorzelczynie rozpoczęła się właśine ponad 100 lat temu, kiedy to w 1907 roku nauczycielka Helena Moniuszko zorganizowała szkołę jednoklasową w wynajętym od rolnika budynku. Chęć edukowania i potrzeba nauki były ogromne dzięki czemu placówka powstała. Z roku na rok rozwijała się coraz bardziej, a w piątek 30 listopada obchodzoni jej jubileusz.

W roku 1914 rozpoczęto budowę szkoły. Były fundamenty, zgromadzono potrzebne do budowy materiały, jednak wszystko zostało zniweczone przez I wojnę światową. W 1945 roku Władysław Wieruchowski rozpoczął pracę w zniszczonej izbie, bez sprzętu, pomocy naukowych i podręczników. W roku 1955 wybudowano dwuizbową szkołę, a rok później opracowano plan sytuacyjny pod jej budowę. Nowy budynek szkoły został oddany do użytku 22 grudnia 1958 roku w którym niedługo później zaczęły uczyć się dzieci. Dyrektorzy placówki to kolejno Jan Szura, Marian Nowak, Edward Marciniak, Zofia Kudła, Teresa Bocian i Jolanta Werkowska, która swoją funkcję pełni do dnia dzisiejszego. Ponad 100 letnią historię szkoły tworzyło łącznie 78 nauczycieli, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z wychowankami.

W piątek, 30 listopada Szkoła Podstawowa w Ogorzelczynie obchodziła 60-lecie swojego istnienia. Na tę okazję uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali inscenizację nawiązującą do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Chętnych, by złożyć życzenia z okazji tego wyjątkowego jubileuszu było wielu. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele samorządów, byli nauczyciele, absolwenci szkoły oraz osoby związane z placówką.

Tym, którzy od dawna, prężnie pomagają uczniom się rozwijać przyznano statuetki „Przyjaciela Szkoły”. Otrzymali je Mirosław Siwek, Beata i Janusz Patrzykąt oraz Józef Pawłowski.

Głos zabrali również zaproszeni goście, w tym były dyrektor Edward Marciniak, który jak powiedział lepszej szkoły niż ta w Ogorzelczynie nie ma.
Mikołaj zawitał do Miejskiego Domu Kultury w Turku
Władysławów: Druhny i druhowie z OSP Polichno obch...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
niedziela, 18 sierpień 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.