Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Tuliszków: Patron to autorytet, wzorzec i inspiracja. Wyjątkowy dzień w tuliszkowskiej podstawówce

Tuliszków

Patronem szkoły w Tuliszkowie są bohaterowie walk o wolność - uczestnicy powstania styczniowego, którego 160 rocznica jest obchodzona właśnie w tym roku. Pamięć o nich uczczono w wyjątkowy sposób podczas apelu, który miał miejsce we wtorek, 24 stycznia.

Społeczność uczniowska wraz z gronem pedagogicznym i zaproszonymi gośćmi uroczyście obchodziła najważniejsze ze szkolnych świąt - Dzień Patrona. Jak podkreślano, o randze tego wydarzenia świadczyła obecność trzech sztandarów w tym historycznego, który pochodzi z 1976 roku, a obecnie jest eksponatem Parafialnego Muzeum Religijno-Patriotycznego w Tuliszkowie.
 
- Rok 2023 w naszej szkole poświęcimy bohaterom powstania styczniowego. Społeczność szkolna zaplanowała szereg działań, dzięki którym pamięć o wydarzeniach sprzed 160 lat będzie utrwalana. Patron szkoły to autorytet, wzorzec, inspiracja. Patron naszej szkoły to bohaterowie walki o wolności, którzy zapłacili najwyższą cenę. Jak na co dzień docenić poświęcenie i bohaterstwo ich czynów. Uczniowie tej szkoły okazują swój szacunek, zdobywając wiedzę i umiejętności, uczestnicząc w konkursach i projektach, otwierając dzięki temu szkołę na wszystko co wzbogaca, rozwija i doskonali - podkreśla dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuliszkowie, Ewa Klimczak- Macudzińska, wprowadzając zebranych w szczegóły uroczystości.

W niezwykle piękny sposób powstańcze losy ukazali w programie artystycznym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 r. Śladów niepodległościowego zrywu jest jednak w samym Tuliszkowie o wiele więcej.

- Dziękujemy dziś wszystkim, którzy przyłączyli się do wspólnego świętowania. To jest symbol tego, że pamiętamy o powstaniu. Wszystko w Tuliszkowie symbolizuje właśnie to powstanie. Niepodległościowy zryw sprawił, że Tuliszków wpisał się w kartach historii jako znaczące miejsce na mapach powstania. Tutaj było dowództwo, tutaj połączono mieszczan, szlachtę i chłopów, aby wspólnie próbować walczyć o niepodległość. Tuliszków jest miastem wyjątkowym i ziemia tuliszkowska o tym zrywie pamięta - podkreślał burmistrz Krzysztof Roman.

Nie sposób przy tak ważnej okazji zapomnieć o powstańcach z Tuliszkowa - Bartłomieju Patrzykącie czy ks. Teodorowi Rogozińskiemu. O ich chlubnej historii przypomniał obecny na uroczystości minister Ryszard Bartosik.

- Taki patron to wielki zaszczyt, ale i obowiązek. Imię szkoły zostało nadane w dwudziestoleciu międzywojennym. Jakże mogło być inaczej, skoro tu - w Tuliszkowie są tak bogate tradycje powstańcze - mówił Ryszard Bartosik. Przedstawiciel Wielkopolskiego Kuratora Oświaty wspomniał o tym, jak ważne jest zachowanie tradycji patriotycznych i wypełnianie zobowiązań dziedzictwa historycznego. Reprezentująca samorząd powiatu tureckiego radna Eugenia Paterkiewicz podkreśliła natomiast, że szkoła przyjmując takie imię na przestrzeni minionych lat zaznaczyła swój charakter i otrzymała oręż do realizacji swojej misji.

Uczestnicy wtorkowego święta mogli wpisać się do pamiątkowej księgi, a na zakończenie złożono kwiaty przy pomniku upamiętniającym powstańców styczniowych.

Z wójtem na Safari czy w fotelu starosty - zdecydu...
Bitcoin – nowe możliwości na wyciągnięcie ręki

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - ten w czwartek, 26 stycznia 2023 12:48

szkoda,że nie zaproszono byłego Burmistrza dzięki, któremu ten pomnik stoi i hala widowiskowa, troszkę szacunku dla takich osób. Politykiem się bywa tak jak dyrektorem czy radnym. Wielki minus dla organizatorów. I oby to nie był przekaz dla młodego pokolenia jak szybko zapominać o współczesnej historii.

szkoda,że nie zaproszono byłego Burmistrza dzięki, któremu ten pomnik stoi i hala widowiskowa, troszkę szacunku dla takich osób. Politykiem się bywa tak jak dyrektorem czy radnym. Wielki minus dla organizatorów. I oby to nie był przekaz dla młodego pokolenia jak szybko zapominać o współczesnej historii.
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.