Uczniowie z SP 5 z wizytą w Wiesmoor

Wiesmoor

W dniach od 1do 6 czerwca uczniowie siódmych i ósmych klas Szkoły Podstawowej nr 5 im. UNICEF wraz z opiekunami v-ce dyrektorem Przemysławem Grąbkowskim, Elżbietą Pacześną, oraz Waldemarem Staszakiem uczestniczyli w wymianie młodzieży, pt. „Lopen un tomöötkomen – pędzić i zejść się“. Celem sześciodniowego spotkania było poznanie kultury kraju sąsiadów, przełamanie panujących stereotypów, udział w sześciogodzinnym biegu sztafetowym, komunikacja w języku angielskim i niemieckim oraz nawiązanie kontaktów z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej.

Organizatorzy przygotowali dla nas bardzo dużo atrakcji, między innymi: spotkanie z burmistrzem Sven Lübbers, zwiedzanie szkoły i udział w lekcjach, gra terenowa, zwiedzanie Muzeum Torfu, gdzie poznali jego historię oraz tradycję picia herbaty fryzyjskiej. Podczas odpływu spacerowaliśmy po dnie Morza Północnego oraz poznaliśmy jego faunę i florę, braliśmy udział w regionalnej grze „Bossel”.

Głównym celem pobytu był udział w sześciogodzinnym biegu sztafetowym. Jedna z naszych drużyn mieszanych polsko – niemieckich zajęła 2 miejsce. Wszyscy pokonali od 8 do 20 km. Po wysiłku fizycznym relaksowaliśmy się na basenie w Oldenburgu. Atrakcją było spanie pod namiotami – egzamin zdaliśmy wszyscy bez wyjątków. Przepyszne śniadania i obiady serwowały nam lokalne restauracje, między innymi: Blumenhale, Pizzeria Wiesmoor, Big Ben. Gościliśmy na kolacji u strażaków i w centrum młodzieżowym.

Czas mieliśmy bardzo wypełniony, a program został w pełni zrealizowany. Atmosfera od samego początku była miła. Młodzież bardzo szybko zintegrowała się, dzięki czemu tworzyli jeden team. Nawiązało się wiele przyjaźni.

Jako dowód mogą posłużyć słowa uczestników spotkania:
Martyny i Kai: ”Wszystkie atrakcje przygotowane przez organizatorów wycieczki były pełne wrażeń i nowych doświadczeń, jednak najlepiej zapamiętamy bieg sztafetowy, który był dla nas i dla innych dość dużym wyzwaniem. Podczas tego wydarzenia należało się wykazać nie tylko niezwykle dużą wytrzymałością fizyczną, ale także ogromną siłą woli. Była to przede wszystkim wewnętrzna walka z samym sobą. Każdy pragnął pobiec jak najlepiej. Nie zawieść swojej drużyny. Pomogło nam to poznać siebie jeszcze bardziej i zobaczyć, co nas motywuje. Nie bez powodu hasło promujące bieg brzmiało „We’re never run alone”.

Ani i Rity: „Czas spędzony z niemiecką młodzieżą był dla nas niesamowity. Z łatwością przełamałyśmy barierę językową, co umożliwiło nam bliższe poznanie rówieśników. Zapoznałyśmy się z ich kulturą, tradycją i tym, w jaki sposób spędzają czas wolny. Byłyśmy pod wielkim wrażeniem otwartości, z którą nas przyjęli. Najbardziej zintegrowaliśmy się podczas wspólnych posiłków oraz aktywności fizycznych, takich jak: gra w piłkę siatkową i pływanie rowerkami wodnymi, po pięknym jeziorze Ottermeer znajdującym się niedaleko campingu. Jest to dla nas niezapomniana przygoda, pełna cudownych wrażeń, którą będziemy wspominać z ogromną radością do końca życia.”

Igora i Bartka: ,,Te sześć dni minęło nam naprawdę wspaniale, poznawanie tych wielu wyjątkowych osób było dla nas przyjemnością. Chociaż trudno było się z nimi początkowo porozumieć, z dnia na dzień radziliśmy sobie coraz lepiej. Atmosfera była wspaniała, tak jak całe to miasto, cudowna tradycja i kultura. Każdy jest tam dla siebie miły i otwarty na nowe znajomości. Całe miasto napełniało optymizmem, było zielono i kolorowo, jak to śpiewał Zenek Martyniuk, „Przez twe oczy zielone”. Również atrakcje, które zapewniali nam organizatorzy zapamiętamy na bardzo długo – to był kolorowy, radosny czas. Biegi sztafetowe, gra w kule, rowerki wodne, wyjście na basen i dużo innych. Te wszystkie aktywności bardzo zbliżyły nas do siebie i nie będziemy ukrywać, że nie obyło się bez łez podczas pożegnania.

Dla nas opiekunów był to bardzo pracowity, a zarazem przyjemny czas. Patrzeć, jak młodzież współpracuje ze sobą, pokonuje swoje słabości, rozwija się, było dla nas wielką nagrodą za cały wysiłek włożony w przygotowanie tego przedsięwzięcia. Kochane Dzieci dzięki Wam wierzymy, że warto organizować takie spotkania i mamy nadzieję, że wkrótce zagości pokój na świecie.

Projekt mógł być zrealizowany przy wsparciu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Władysławów: Święto nauki w Szkole Podstawowej w W...
Awans i gratulacje dla komendanta PSP w Turku bryg...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 września 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.