Wizyta dzieci z Niemiec w Szkole Podstawowej nr 5 i nr 1 w Turku

Goście w SP 5

Do Szkoły Podstawowej nr 5 i nr 1 w Turku zgodnie z wieloletnią tradycją zawitali uczniowie wraz z opiekunami ze szkoły KGS z partnerskiego miasta Wiesmoor. Młodzież czerpie wiele korzyści z wymian międzynarodowych. Mogą one wpłynąć na rozwój ścieżek zawodowych i życie osobiste. Głównym celem jest wzmocnienie europejskiego wymiaru edukacji przez promowanie współpracy międzynarodowej. Dzięki temu młodzi ludzie, jak i kadra biorąca udział w wymianach, mają okazję poznać nowe metody pracy, poprawić jakość kształcenia oraz tworzyć innowacyjne treści nauczania i wychowania.

Od 24 do 30 marca 2019 r. niemieckie dzieci były przyjmowane przez polskie rodziny, gdzie znalazły bardzo dobrą opiekę i ciepło, a wolny czas wypełniony został ciekawymi propozycjami. Zespół nauczycieli z obu szkół p. dyr. Zdzisława Kośla, p. dyr. Elżbieta Pokojowa, Elżbieta Pacześna, Aneta Ulańska – Grabowska i Izabela Cytrowska odpowiedzialny za pobyt naszych gości przygotował atrakcyjny program. Wszystkie działania mogły zostać zrealizowane dzięki pracy innych zaangażowanych nauczycieli.

Wizyta była krótka, ale bogata w wydarzenia. Już w poniedziałek zostaliśmy zaproszeni do Urzędu Miasta, gdzie p. burmistrz Romuald Antosik i przewodnicząca Rady Miasta p. Mariola Kadrzyńska – Siwek powitali naszych gości i opowiedzieli o mieście. Nie zabrakło oczywiście słodyczy i upominków dla dzieci oraz opiekunów. Tego samego dnia odwiedziliśmy także Muzeum J. Mehoffera.

Uczestniczyliśmy w warsztatach ceramicznych i obejrzeliśmy wystawy muzealne. Uczniowie wykonali piękne dzwonki, które zabrali ze sobą na pamiątkę.

Zgodnie z założeniami projektu uczniowie uczestniczyli też w zajęciach lekcyjnych. Na lekcji plastyki młodzież wykonywała kartki wielkanocne techniką guilling”u, a na zajęciach z muzyki grała na tubach i śpiewała w języku niemieckim oraz polskim. Podczas zajęć dzieci świetnie się bawiły, a panująca na nich atmosfera sprzyjała międzynarodowej integracji.

W czwartek zabraliśmy naszych gości na wycieczkę do stolicy Wielkopolski. Wspólnie z przewodnikiem poznaliśmy zakątki Starego Miasta Poznania oraz najważniejsze zabytki. Braliśmy udział w warsztatach w Rogalowym Muzeum, gdzie uczestniczyliśmy w wypieku tychże specjalności i poznaliśmy ich recepturę.

Piątek minął nam równie przyjemnie. Od rana gościliśmy w Zagrodzie Edukacyjnej w Olszówce, gdzie Pani Ewa Dzieran - Hadław przygotowała dla nas wiele atrakcji; między innymi wykonywaliśmy wielkanocne kompozycje z gliny rzeźbiarskiej. Nie zabrakło także zabaw na świeżym powietrzu. Największą popularnością cieszyło się szukanie jajek, zabawy ze zwierzakami i przejażdżka ciągnikiem. Na koniec było też coś dla podniebienia – drożdżówki i świeże ciasto.

Wieczorem zaprosiliśmy rodziny polskie goszczące dzieci niemieckie na pożegnalną kolację do stołówki Szkoły Podstawowej nr 5.
Przedsięwzięcie to było możliwe dzięki Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży - organizacji międzynarodowej utworzonej przez rządy obu krajów i współpracy wielu ludzi, przede wszystkim rodzin: p. Pietrzak, p. Oleksy, p. Smak, p. Fijałkowskiej, p. Augustyniak, p. Chojnackich, p. Musiałkiewicz, p. Kujawa, p. Sosińskich, p. Schäfer, p. Sewioł i p. Świniarskich, ale również nauczycieli, którzy pomagali zespołowi koordynującemu w realizacji przygotowanego programu.

Dzieci niemieckie i ich opiekunowie bardzo dziękowali wszystkim za tak miłe i serdeczne przyjęcie. Szkoda tylko, że tych sześć dni tak szybko minęło i piękna przygoda się skończyła. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że dzieci o sobie nie zapomną i utrzymają kontakt listowy czy e- mailowy. Już we wrześniu tego roku uczniowie naszych szkół będą przebywać na wymianie w Wiesmoor, zatem zawarte znajomości i przyjaźnie znów odżyją.
 
Pływamy i zdrowie wygrywamy w „Czwórce”
Wychowankowie Bursy Szkolnej zdobyli III miejsce w...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 16 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.