Wszystko o atomie w Zespole Szkół Technicznych w Turku

ZST Turek

W dniach 29 października i 4 listopada 2021 r. w ZST w Turku odbyło się spotkanie młodzieży naszej szkoły z dr. hab. Piotrem Szajerskim - pracownikiem Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej. Tematem spotkania były źródła energii elektrycznej, energetyka jądrowa oraz promieniowanie jonizujące i konsekwencje jego wykorzystania. Poruszone zostały również kwestie związane ze zmianami klimatu oraz wpływem na nie działalności przemysłowej.

W trakcie wykładu przedstawiono jakie są korzyści, problemy i konsekwencje zastosowania energetyki jądrowej oraz wykorzystania izotopów promieniotwórczych w technice, nauce, medycynie. Ważnym modułem prelekcji było omówienie budowy i działania elektrowni jądrowej oraz metody detekcji promieniowania.

W części praktycznej spotkania zaprezentowano wykorzystanie dozymetru i miernika skażeń (licznika G-M), który informuje o skażeniu promieniotwórczym i ocenia jego wielkość.

Wykładu wysłuchali uczniowie klas: 4TM, 4EB, 4TT, 3ETp.

Organizatorkami spotkania były Ewa Łączna, Dorota Biskup, Katarzyna Rosiak.

źródło: ZST Turek

Kawęczyn: Młodzi piłkarze podsumowali rundę jesien...
Stypendia od Sun Garden dla uczniów z Zespołu Szkó...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 08 czerwca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.