Zagraniczne praktyki zmieniają życie i otwierają umysły! Podsumowanie projektów w Zespole Szkół Technicznych w Turku

ZST Turek

W turkowskim Zespole Szkół Technicznych podsumowano projekt Erasmus+. To dzięki niemu uczniowie mają możliwość nie tylko zdobywać wiedzę, ale również doświadczać międzykulturowej integracji w praktycznym wymiarze. Projekty, w których uczestniczyli uczniowie to połączenie nauki z poznawaniem społecznej różnorodności.

Podróż po wiedzę i doświadczenie

Wychowankowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku posiadają ogromną wiedzę, umiejętności, ale przede wszystkich chęci, by wciąż się rozwijać. Aby kształtować swoje pasje biorą udział w różnorodnych kursach oraz wyjazdach podczas których wiele się uczą.

Dzięki Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która zarządza europejskimi programami i inicjatywami w 2022 roku aż 80 uczniów kształcących się na kierunkach takich jak mechatronik, logistyk, informatyk, fryzjer czy technik żywienia miało możliwość korzystania z proponowanych projektów. 74 osoby miały natomiast wyjazdu na zagraniczne praktyki, gdzie pod okiem profesjonalistów poznawali nie tylko tajniki wybranego zawodu, ale też odkrywali nowe obyczaje i kulturę odwiedzanych krajów.

Głównym celem realizowanych projektów stażowych takich jak PO WER, Erasmus+ i SIT to School jest podniesienie kompetencji zawodowych uczniów, zdobywanie doświadczenie międzykulturowego, poprawa umiejętności językowych, kształtowanie wśród uczniów postaw otwartych, tolerancji, a także postaw przedsiębiorczych i mobilnych zwiększających szanse na uczestnictwo na europejskim rynku. Podczas uroczystego podsumowania wszystkich projektów szczególnie ciepło powitano uczniów ze szkoły technicznej w Słowacji, którzy aktualnie zdobywają wiedzę w turkowskim Zespole Szkół Technicznych.

Od Malagi po Bratysławę

Wyjazdy, w których mieli okazję uczestniczyć uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku były bardzo zróżnicowane. Przyszli mechatronicy, i technicy żywienia zdobywali doświadczenie w niemieckich firmach. Logistycy wyruszyli natomiast do słonecznej Hiszpanii, poznając uroki m.in. Sewilli i Malagi. Branża informatyczna miała możliwość nabywania nowych umiejętności w stolicy Słowacji. W tym roku pierwszy raz do Malagi pojechali również uczniowie z technikum fryzjerskiego. We wrześniu natomiast uczniowie i nauczyciele udali się do Rzymu w ramach projektu Erasmus+ SIT for School.

Czas pandemii wymusił przeniesienie wszystkich działań do sieci, a teraz można było osobiście poznać partnerów i dokonać podsumowania wspólnych zadań wynikających z projektu.Kontakt z praktykantami z innych krajów był prawdziwą kopalnią wiedzy o kulturach innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Uczniowie wrócili z nowym bagażem doświadczeń i motywacją do własnego rozwoju oraz świadomością, że nauka języków obcych jest kluczowa dla poznawania całego świata. Co ważne - w tegorocznych wyjazdach po raz pierwszy wzięli udział również absolwenci Zespołu Szkół Technicznych w Turku.

-Mamy nadzieję, że te nasze wspólne działania nie zakończą się tylko podsumowaniem projektu. Dołożymy wszelkich starań, aby pozostała młodzież, która pokaże że chce wyjechać oraz przejdzie drogę rekrutacji, również odwiedzi inne kraje. Nasz rozwój to również to, co zobaczymy. Wszystko to już na zawsze zostanie w waszej pamięci - zwracała się do uczniów dyrektor Wioletta Adamiak.

Dla młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Turku przygotowywane są już kolejne wspaniałe możliwości zagranicznych wyjazdów, które pozwolą otworzyć się na nowe umiejętności i przeżycia. W przyszłym roku zdolni i ambitni uczniowie będą mogli najprawdopodobniej odwiedzić Portugalię, aby w okolicach Lizbony zdobywać wiedzę i poznawać świat. - Praktyki w Portugalii odbędą się na początku czerwca. Warto się przyłożyć do ocen na półrocze, a jeśli się uda dopiąć formalności, to liczba uczestników będzie mogła być większa niż cztery osoby z danego zawodu - zapowiedział Daniel Kusz, kierownik ds. kształcenia praktycznego w turkowskim Zespole Szkół Technicznych. 

Podczas wydarzenia, które miało miejsce w czwartek, 20 października pogratulowano uczestnikom projektów oraz zachęcono wychowanków placówki do dalszej pracy. Dyrektor szkoły Wioletta Adamiak, koordynatorzy projetków oraz naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Turku złożyli przekazali wyrazy szacunku za ciężką pracę i zaangażowanie

Nauczycielka z Brudzewa wśród najlepszych pedagogó...
Wymieniasz sam koła na zimę? To narzędzie Ci się p...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 08 grudnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.