Zapal znicz pamięci

Znicz Pamięci

Podobnie jak w poprzednich latach, tak jak i w tym roku członkowie społeczności Szkoły Podstawowej nr 5 wzięli udział w kolejnej, już XIII edycji akcji medialno-edukacyjnej „Zapal znicz pamięci” , organizowanej przez IPN oraz Radio Poznań, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego - Marka Woźniaka.

Jej celem jest upamiętnienie ofiar zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach operacji „Tannenberg” i „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Tegoroczny fnał akcji przydał na 24 października. W październiku uczniowie i rodzice uczniów klasy VI a z wychowawczynią oraz klasa VII a wraz z opiekunami, w trakcie rajdów rowerowych, w których przewodnikiem był Bartosz Stachowiak – dyrektor MMT, odwiedzili miejsca związane z II wojną światową, m.in.: cmentarz żydowski zniszczony przez hitlerowców oraz punkt egzekucji żołnierzy AK oddziału Groźnego AK w małoszyńskim lesie. Podczas pieszych wycieczek uczniowie klasy VI a i b zapalili znicze pod tablicami upamiętniającymi tragiczne, wojenne losy braci: Tadeusz i Stanisława Marszlów oraz księdza Józefa Florczaka, a uczniowie klas ósmych: a, b, c, e oraz grupa z koła wolontariatu przy pomniku „Nigdy Więcej Wojny”, w miejscu którego żołnierze niemieccy w pierwszych miesiącach 1939 roku zabili blisko 300 osób.

Akcja „Zapal znicz pamięci”, to nie tytlko ciekawa lekcja historii małej ojczyzny, ale także dobry moment na chwilę refleksji nad kruchością pokoju na świecie.
Zrozumieć przeszłość …..
Władysławów: Radni przeciwko drastycznym podwyżkom...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 03 lipca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.