ZSR w Republice Południowej Afryki – rozmowy o wsparciu dla edukacji zawodowej

Image_1

Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich dzięki wielopłaszczyznowym działaniom w obszarze rozwoju kompetencji i umiejętności uczniów dostosowanych do potrzeb rynku pracy staję się placówką dostrzeganą z coraz to większych odległości.

W ubiegłym roku szkoła prezentowała najnowocześniejsze rozwiązania edukacyjne podczas New Education Forum w Turynie (Włochy), na którym to przedstawiciele Komisji Europejskiej, zakładów pracy oraz związków pracodawców z całej Europy zaobserwować mogli, jakie zmiany następują w szkole w maleńkich Kaczkach Średnich. Każdy kolejny dzień wytężonej pracy przenosi ZSR o krok dalej w rozwoju, a konsekwencja i trwałość w podnoszeniu standardów szkolenia zawodowego powodują, że Zespół Szkół Rolniczych z Kaczek Średnich staje się przykładem nie tylko dla europejskich kręgów, ale i ostatnio dla światowych poszukiwaczy pomysłów na efektywną edukację.

Tym razem z aktywności realizowanych na potrzeby kształcenia zawodowego uczniów w ZSR CKP Kaczki Średnie skorzystali przedstawiciele rządu, zdecydowanie najsilniejszego gospodarczo państwa w Afryce Subsaharyjskiej, RPA. Powodem ponad dwudziestogodzinnej podróży do południowej części afrykańskiego kontynentu było zaproszenie do udziału w partnerstwie strategicznym Komisji Europejskiej i RPA wystosowane do szkoły przez Ambasadora KE w Republice Południowej Afryki – dr Marcus’a Cornaro i Ministra Szkolnictwa Wyższego i Szkoleń Republiki Południowej Afryki – pani Naledi Pandor. Tym samym Zespół Szkół Rolniczych został zaangażowany w realizację projektu społecznego dialogu Unii Europejskiej oraz Republiki Południowej Afryki w obszarze mobilizacji interesariuszy do działań wspierających system kształcenia zawodowego w RPA.

Olbrzymim wyróżnieniem dla szkoły było wystąpienie, jako jedyny europejski przykład doskonałych praktyk w obszarze wzbogacania umiejętności i kompetencji uczniów zgodnie z oczekiwaniami rynku pracy, prezentowany podczas spotkania w południowoafrykańskim Johannesburgu. Wśród zaprezentowanych projektów realizowanych w szkole dużym zainteresowaniem licznie zgromadzonych na sali osób, cieszyły się działania inicjowane przez uczniów ZSR CKP Kaczki Średnie, tworzone z pasji i za sprawą olbrzymiego poświęcenia młodzieży. Przykłady zastosowania nowoczesnych metod dydaktycznych, w tym urządzeń wykorzystujących Wirtualną Rzeczywistość, pierwsze w Europie Centrum Precyzyjnego Rolnictwa, czy też zestawy dydaktyczne tworzone przez uczniów dla uczniów, spotkały się z ogromnym uznaniem południowoafrykańskich przedsiębiorców oraz przedstawicieli ministerstw. Europejską delegację, poza ZSR CKP Kaczki Średnie, stanowili również przedstawiciele: Konfederacji Lewiatan, Narodowego Instytutu Szkolnictwa Zawodowego Niemiec (BIBB), Volkswagen Hannover, niemieckiego związku zawodowego IG Metall. Spotkanie w RPA to zarówno szansa na zacieśnienie współpracy z przedstawicielami instytucji rynku pracy oraz Komisji Europejskiej, nowe spojrzenie na funkcjonujące w krajach systemy edukacji zawodowej i kolejne możliwości rozwoju współpracy m.in. z przedstawicielami przedsiębiorstw inwestujących w środkowej Polsce. To dzięki realizowanym w powiecie tureckim projektom wsparcia kształcenia zawodowego m.in. wybudowaniu przy ZSR CKP Kaczki Średnie najnowocześniejszych warsztatów w centralnej Polsce, a także podejmowaniu szeregu działań mających na celu edukację młodzieży zgodnie z oczekiwaniami rynku pracy, szkoła staje się celem wizyt i zainteresowania zakładów pracy położonych na terenie całego kraju. Droga obrana przez ZSR CKP w Kaczkach Średnich wskazuje na trendy w zmieniającej się gospodarce wynikające z potrzeb szybko transformującego się świata, które poza formalnym przygotowaniem uczniów do egzaminów zewnętrznych wymagają podnoszenia umiejętności i kompetencji potrzebnych w codziennej pracy i życiu. To jak będzie wyglądał otaczający nas świat zależy bowiem od edukacji nowych pokoleń. Zbudowanie odpowiedzialnego globalnego społeczeństwa możliwe będzie tylko i wyłącznie poprzez tworzenie sieć światowych organizacji wzajemnie uczących się i otwartych na nowe systemy oświaty.
 
Mieszkańcy Smorawińskiego ignorowani przez burmist...
Gm.Turek: Resztki martwego dzika przy krajówce w K...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.