ZST na Mistrzostwach EuroSkills 2023

ZST Turek

25 listopada br. w hali Amber Expo w Gdańsku zakończyły się najważniejsze krajowe mistrzostwa branżowe – zawody SkillsPoland 2022, podczas których wyłoniono reprezentację Polski na EuroSkills 2023. W eliminacjach krajowych, w takich dziedzinach, jak spawanie oraz frezowanie CNC, wzięli udział reprezentanci Zespołu Szkół Technicznych w Turku. Biorący udział w zawodach spawalnictwa uczniowie: Adrian Sulikowski oraz Adam Wojtasik z klasy 4BM, zostali przygotowani do konkursu w certyfikowanym laboratorium znajdującym się w ZST, w ramach realizowanego w szkole projektu podnoszącego kwalifikacje w różnych dziedzinach.

Uczestnicy projektu brali udział zarówno w zajęciach teoretycznych, jak i praktycznych, ukończyli kurs spawania z wynikiem pozytywnym oraz uzyskali certyfikat wydany przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach. Zadanie, które podczas eliminacji krajowych wykonywali nasi uczniowie składało się z dwóch części. W pierwszej – teoretycznej – sprawdzone zostały podstawy wiedzy o technologii spawania, natomiast w części praktycznej uczestnicy prezentowali swoje umiejętności spawalnicze w przydzielonych zadaniach: wykonanie trzech rodzajów złączy spawanych (dwa złącza pachwinowe w pozycji PB, PF oraz złącze doczołowe w pozycji PC). Nasi reprezentanci odnieśli sukces. Choć nie zakwalifikowali się do finałów europejskich, to znaleźli się w grupie sześciu najlepszych spawaczy w Polsce.

Reprezentantem ZST zakwalifikowanym do eliminacji krajowych w dziedzinie frezowania CNC został absolwent naszej szkoły, stypendysta Prezesa Rady Ministrów, Bartosz Kurpik, który aktualnie kształci się na Wydziale Politechnicznym Akademii Kaliskiej. W okresie kształcenia w Zespole Szkół Technicznych w Turku ukończył on kurs z zakresu obsługi i programowania obrabiarek sterownych numerycznie firmy HAAS oraz poznał obsługę i programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie DMG Mori. Zadanie ucznia polegało na wykonaniu detalu obustronnie frezowanego z zastosowaniem różnego typu cykli obróbczych oraz opisu frezowanego konturu.

Uczestników przygotowali Emil Grzelak i Grzegorz Grzelak – nauczyciele kształcenia praktycznego.

źródło: ZST Turek

Tuliszków: Mistrzostwa Powiatu Tureckiego w Sporta...
Ogólnopolski Konkurs Nieprofesjonalnej Twórczości ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 września 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.