Walczyli za wiarę i wolność, czyli 250. rocznica bitwy pod Dobrą

250. rocznica bitwy pod Dobrą

To była zimowa środa - śnieżna, ale bez mrozu. W takich okolicznościach konfederaci barscy starli się z wojskiem rosyjskim pod Dobrą. Uroczystości poświęcone tej rocznicy zorganizowano w czwartek, 23 stycznia. Nie często zdarza się, kiedy i w taki sposób, jak podczas dzisiejszego wydarzenia można odnieść się do historii, która jest tak ważną częścią naszego życia.

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej odprawionej w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrej. Modlono się tam w intencji tych, którzy polegli za wiarę i wolność, wspominając ich bohaterstwo i przelaną krew.

Bezpośrednio po nabożeństwie złożono kwiaty pod pamiątkowymi tablicami, znajdującymi się na ścianie świątyni. Następnie wszyscy udali się do sali kameralnej Centrum Kultury w Dobrej, gdzie zorganizowano drugą część uroczystości.

Zebrani mieli okazję nie tylko wysłuchać koncertu pełnego wrażeń artystycznych, historycznych nawiązań i humoru, ale też włączyć się do wspólnego śpiewania. Na scenie wystąpili profesor Jacek Kowalski - historyk sztuki, poeta i pieśniarz oraz Henryk Kasperczak. Ta wyjątkowa forma opowiadania o przeszłości szczególnie przypadła do gustu zaproszonym gościom, stając się jednocześnie doskonałym wprowadzeniem i zarazem przerywnikiem odbywającej się debaty.

Wspomniana debata pomiędzy prof. Kowalskim, a dziennikarzem, publicystą i komentatorem politycznym - Rafałem Ziemkiewiczem była swoistą lekcją historii, szczególnie dla zgromadzonej na sali młodzieży.

- Konfederacja Barska to wydarzenie piękne i wspaniałe, ale z pewną skazą. Są punkty w historii, w których poźniejsze wydarzenia mają swój prototyp. Dlatego Konfederacja Barska jest dla nas tak ważna, bo widzimy każde późniejsze historyczne zmagania Polski - z samą sobą, z próbami zmodernizowania się, aby jednocześnie duszy nie stracić i przede wszystkim z rozdarcie między sercem, a rozumem. Z drugiej strony rozumem trudno cokolwiek w tej konfederacji pochwalić. Dmowski zarzucał później tym wszystkim powstaniom, że były one wybuchem, zbrojną reakcją na ucisk, zbornym buntem przeciwko uciskowi. W tym wypadku być tak nie może, że się Rosja szarogęsi w Polsce i chce nam wolność odbierać. Pomysłu co chcemy osiągnąć w tej konfederacji nie było - wskazywał Ziemkiewicz.

Pogląd będący kontrą przedstawił prof. Jacek Kowalski:

- Czy Konfederacja nie miała planu żadnego? W Konfederacji widzimy to, co grozi każdemu państwu w momencie kiedy jest z jednej strony program demokratyzacji - co lud powie, co przegłosuje, to my powinniśmy robić. W Polsce panowała złudna rzeczywistość demokratyczna - mamy złotą wolność. Rosjanie nam ją ukracają, to musimy się przeciw Rosjanom zbuntować. To był moment, kiedy można było się zbuntować. Szeroki bunt, rzeczywiście można powiedzieć, że żadne z powstań narodowych późniejszych nie miało takiej szerokiej podstawy ludzkiej, ale także i prawnej. Mamy ustalony porządek zaboru pruskiego, chcemy go wywrócić. W Konfederacji Barskiej chodzi o coś z gruntu innego - o utrwalenie tego porządku, który powinien według praw obowiązywać. To jest program restytucji prawa, przywrócenia porządku prawa. Plan był, ale był utajniony przed szlacheckimi masami - mówił.

W ten oto sposób zebrani najpierw dzięki koncertowi mogli przenieść się w czasy I Rzeczpospolitej, a interesująca debata stała się doskonałym punktem wyjścia do dalszych rozważań.

- Byliśmy dziś świadkami uroczystości związanych z 250 rocznicą bitwy konfederatów z wojskami rosyjskimi pod Dobrą. Bitwy przegranej, co zostało podkreślone. Bitwa ta pochłonęła, jak się szacuje według źródeł, ponad 1000 istnień ludzkich. Konfederaci postanowili walczyć o wiarę i wolność. Cieszę się, że właśnie takie wydarzenie jak to dzisiejsze podtrzymuje pamięć o tamtych czasach. Minęło 250 lat i jako społeczeństwo mało o tej tematyce wiedzieliśmy. Myślę, że po dzisiejszym koncercie i debacie wiemy więcej. I właśnie o to chodzi, aby o swojej historii wiedzieć jak najwięcej i wyciągnąć z niej wnioski - podsumował wydarzenie burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler, dziękując jednocześnie zaproszonym gościom, którzy przygotowali debatę i koncert, ale też pomysłodawcom i współorganizatorom uroczystości.

Wideo: Uwaga! - O znęcaniu się nad zwierzętami w u...
Spędź ferie w bibliotece

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Olo w czwartek, 30 styczeń 2020 10:12

Gdyby nie delegacje, poczty sztandarowe oraz uczniowie ze szkoły w Dobrej - kościół byłby pusty. Byłem - widziałem.

Gdyby nie delegacje, poczty sztandarowe oraz uczniowie ze szkoły w Dobrej - kościół byłby pusty. Byłem - widziałem.
Gość - Dobrzanin w wtorek, 28 styczeń 2020 10:37

No i pieknie! Im bardziej Polacy dostali łupnia - tym bardziej to świętują! Nie świętuje się zwycięstwa, tylko porażki!

No i pieknie! Im bardziej Polacy dostali łupnia - tym bardziej to świętują! Nie świętuje się zwycięstwa, tylko porażki!
Gość
poniedziałek, 01 czerwiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.