We Wszystkich Świętych bez mszy na cmentarzach w powiecie tureckim. Biskup podjął decyzję

Wszystkich Świętych

Zbliża się listopad, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych. 1 listopada tradycyjnie gromadziliśmy się przy grobach naszych zmarłych, aby modlić się za nich i wspominać ich w zadumie. Na cmentarzach odprawiane były msze polowe. W 2020 roku wszystko będzie wyglądać inaczej. Biskup podjął decyzję o odwołaniu wydarzeń na lokalnych nekropoliach.

W miniony piątek, 23 października, rząd ogłosił kolejne obostrzenia związane z walką z koronawirusem. Mając je na uwadze Biskup Włocławski Wiesław Mering, który sam również zmaga się zarażeniem COVID-19, podjął decyzję w sprawie organizacji Wszystkich Świętych w diecezji, w tym również i na terenie powiatu tureckiego.

- Biskup postanowił, aby w Uroczystość Wszystkich Świętych Msze święte były sprawowane w kościołach parafialnych, odwołane zostały natomiast Msze święte polowe na cmentarzach – na swojej stronie internetowej poinformowała Kuria Włocławska.

Msze z okazji Wszystkich Świętych powinny zostać odprawione w kościołach parafialnych według porządku niedzielnego. Na cmentarzach będzie można je sprawować, jeśli jest tam kościół lub kaplica. Biskup zwraca uwagę na przestrzeganie reżimu jednej osoby na siedem metrów kwadratowych. Na cmentarzach nie będzie także innych nabożeństw oraz procesji.

Biskup zachęcił jednak wszystkich wiernych do nawiedzania grobów swoich bliskich zmarłych. Powinni to rozłożyć na czas pierwszych ośmiu dni listopada. Mering uprasza także księży o śledzenie ograniczeń i zasad, które na bieżąco wydawane są przez rząd, a także o dostosowywanie się do nich.

Odwołanie Mszy świętych dotyczy jednak jedynie diecezji włocławskiej. Władze państwowe wciąż nie zdecydowały się na takie rozwiązanie w całym kraju. Odwołanie uroczystości 1 listopada nie oznacza całkowitego zamknięcia cmentarzy. Odwiedzając nekropolie pamiętajmy jednak o zasadzie DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka.

Wszystko dla naszego wspólnego bezpieczeństwa.
Dziś śpimy godzinę dłużej. Przechodzimy na czas zi...
Moje ciało, moja sprawa! Turkowianie protestowali ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 01 grudnia 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.