Wideo: Bohater uhonorowany. Stanisław Strojwąs odznaczony

Bohater uhonorowany

O tych, którzy walczyli za nasz kraj, oddali swoje życie by bronić bliskich i bezgranicznie kochali Ojczyznę trzeba pamiętać. Takich bohaterów należy również doceniać. W środę, 5 czerwca wręczono przyznane pośmiertnie mianowanie na stopień kapitana Stanisławowi Strojwąsowi.

Często trudno mówić o tym, co złego działo się w naszym życiu. Czasem jednak trudne chwile stanowią cząstkę historii. Wśród nas żyją osoby, które mogą trudne czasy przekazać takimi, jakie były. To właśnie ci ludzie przeżyli to, o czym młodzież czyta w książkach. O swoim życiu, trudnych chwilach i walce o Polskę wielokrotnie opowiadała Danuta Chmielewska dla której uhonorowany w Starostwie Powiatowym w Turku był stryjem. Znana działaczka Koła Terenowego Związku Sybiraków, była nauczycielka języka rosyjskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Turku tym razem przedstawiła historię o trzech braciach Michała, Antoniego i Stanisława Strojwąs.

W imieniu kapitana mianowanie, przyznane przez Ministra Obrony Narodowej, odebrała Danuta Chmielewska, dla której uhonorowany był stryjem. Tytuł w obecności Starosty Dariusza Kałużnego i Posła Ryszarda Bartosika wręczyli podpułkownik Rafał Wojciechowski i major Sylwin Donart, którzy dodatkowo przekazali order pamiątkowy z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego wydany z okazji 100-lecia niepodległości.

Stanisław Strojwąs, jako ochotnik, już 4-go sierpnia 1914 roku rozpoczął służbę wojskową, którą kontynuował po odzyskaniu niepodległości w Wojsku Polskim. Wyróżniał się wyjątkową odwagą i sprytem, dlatego szybko awansował i był wielokrotnie odznaczony m.in.: Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości, Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 1920 roku został porucznikiem ułanów. W 1940 roku został aresztowany i stracony przez NKWD w Kijowie. Spoczywa w zbiorowej mogile w Bykowni.

Medal za współpracę oraz wspólną realizację zamierzeń podziękowania otrzymał równie starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo realizacji TV Wielkopolska TUTAJ
Tuliszków: Natalia Poprawska z Uczniowskiego Klubu...
Urząd Miejski: To nie Miasto decyduje o kosztach ś...

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - Lach w piątek, 07 czerwiec 2019 00:21

Teraz w kolejce czeka Zawisza Czarny i Zbyszko z Bogdańca

Teraz w kolejce czeka Zawisza Czarny i Zbyszko z Bogdańca
Gość - Witek w czwartek, 06 czerwiec 2019 15:01

Na stopień, na stopień kapitana; na miłość Boską!

Na stopień, na stopień kapitana; na miłość Boską!
Gość - Witek w czwartek, 06 czerwiec 2019 14:57

Na stopień, na stopień kapitana ; na miłość Boską.

Na stopień, na stopień kapitana ; na miłość Boską.
Gość - Paweł w czwartek, 06 czerwiec 2019 10:42

Cały bartosik z PiS .Kiełczyć się na fotografii to pierwszy zamiast układać w pocie czoła tory na tę linie kolejową Turek Konin ,którą tak obiecał.

Cały bartosik z PiS .Kiełczyć się na fotografii to pierwszy zamiast układać w pocie czoła tory na tę linie kolejową Turek Konin ,którą tak obiecał.
Gość
wtorek, 21 styczeń 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.