Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Wielkanocne tradycje powiatu tureckiego - czuwanie przy Grobie Pańskim

Brudzew

W Wielki Piątek po liturgii Męki Pańskiej w kościołach rozpoczęło się czuwanie przy grobie Jezusa. Zwykle wartę pełnią druhowie strażacy, ale są parafie, w których od dziesięcioleci kultywowane są wyjątkowe tradycje.

Strażacy ochotnicy zaciągnęli wartę w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku, a w turkowskiej parafii św. Barbary do druhów dołączyli również górnicy, od lat towarzyszący uroczystościom w świątyni pod wezwaniem swojej patronki. Wyjątkowo wygląda natomiast czuwanie w Brudzewie. Tam, jak podają przekazy od 1947 wartę pełnią mieszkańcy Brudzewa w mundurach specjalnie uszytych - na wzór tych jakie nosiły wojska tureckie. Tradycja „Turków” przy grobie ma swój początek w wydarzeniach z 1683 r., gdy po zwycięskiej bitwie i ocaleniu Wiednia polscy żołnierze porzucili swoje zniszczone mundury i założyli ubrania pokonanych wojsk. Wielu z nich w rodzinne strony powróciło dopiero w Wielki Piątek, wchodząc do kościoła podczas nabożeństwa.

Pierwsze stroje brudzewskich Turków zostały uszyte przez Kazimierę Jesionowską, Eleonorę Kaszyńską i Irenę Cierniewską. Jako pierwszy wartę prowadził natomiast Mikołaj Jesionowski.

fot. M.JAC

Mieszkańcy powiatu tureckiego poświęcili pokarmy. ...
Ponad milion złotych dla samorządów z powiatu ture...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 19 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.