Wielkopolscy terytorialsi dbają o powstańcze mogiły

Terytorialsi

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej dziedzicząc tradycje Armii Krajowej i Powstańców Wielkopolskich jesienią ubiegłego roku podjęła się inicjatywy polegającej na odbudowie zniszczonych mogił, którą wpisuje się w akcję „Pamięć i wdzięczność”, zapoczątkowaną przez żołnierzy brygady.

Choć temat wybrzmiał przy okazji 1 listopada, akcja 12. WBOT w założeniu miała być długofalowa. „Nie chcemy jednokrotnie zapalać znicza, ale podjąć się długoterminowej opieki. Dedykując akcję tym, którzy walczyli o naszą wolność i tożsamość, symbolicznie oddajemy w ten sposób hołd poległym w imię wolności i odchodzącym w ciszy, lecz zapomnianym po latach” – pointuje kpt. Marcin Misiak.

Jeden z zaniedbanych grobów został odnaleziony już w październiku siłą mediów społecznościowych i otoczony opieką. Wówczas grób został uprzątnięty. Żołnierze zapalili znicz, położyli kwiaty. Nie da się szybko zrobić o wiele więcej, w przyszłości być może uda się także dokonać renowacji nagrobku. Na to jednak potrzebny jest czas i fundusze.

Tymczasem 27 grudnia żołnierze z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej znów odwiedzili groby Powstańców Wielkopolskich zapalając w ten symboliczny dzień znicze pamięci na grobach tych, którzy sto lat temu nie wahali się chwycić za broń.

Akcja objęła obszarem całe województwo wielkopolskie. Dbając o mogiły terytorialsi pokazują, że czyny lokalnych bohaterów mają dla nich nieocenioną wartość.

Anna Szymaniak
rzecznik
12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Zapraszamy na mecze USK Piątka Turek
Ostrzeżenie przed QR kodami umieszczanymi na banko...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 03 kwiecień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.