Powiat Turecki z „Bezpiecznymi Gospodarstwami Rolnymi”

O miano najbezpieczniejszego gospodarstwa rolnego w etapie regionalnym XVIII Ogólnokrajowego Konkursu pn. „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” rywalizowało 19 gospodarstw, wśród których znalazły się również gospodarstwa z Powiatu Tureckiego prowadzone przez: p. Mariusza Marciniaka z miejscowości Żdżary, gm. Kawęczyn, p. Karola Dewickiego z m. Celestyny, gm. Malanów oraz państwo Darie i Waldemara Witczaków z Psar, gm. Przykona.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Przykona: Wszystko o ASF podczas spotkania hodowców trzody chlewnej

We wtorek, 22 czerwca w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Smulsko w gminie Przykona odbyło się spotkanie informacyjne dla hodowców trzody chlewnej z terenu powiatu tureckiego. Tematyką jego było głównie stosowanie nowych zasad bioasekuracji ASF.

Czytaj dalej
  4 komentarze
4 komentarze

Wakacje na wsi? Tylko w Wielkopolsce!

Lubisz obcować z przyrodą, cenisz spokój i szukasz niepowtarzalnych smaków? – zapraszamy na wieś, zachęcając do wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych Wielkopolski.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Zapraszamy do konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów"

Serdecznie zapraszamy do udziału w XX edycji konkursu Wojewódzkiego „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”, który odbędzie się 7 sierpnia 2021 r. podczas XI edycji Regionalnych Spotkań z Żywnością Tradycyjną i Ekologiczną na „Pograniczu Kultur” w Gospodarstwie Agroturystycznym „KARCZMA KALISKA” w Szadku, gmina Ceków-Kolonia, powiat kaliski.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Wyjątkowe przepisy z powiatu tureckiego nagrodzone

Najciekawsze wielkanocne przepisy tradycyjnej kuchni powiatu tureckiego zostały zebrane w jednym w miejscu oraz opatrzone cennymi wskazówkami. Ich autorki, które zdecydowały się na udział w konkursie ogłoszonym przez Starostwo Powiatowe w Turku otrzymały nagrody.

Czytaj dalej
  1 komentarz
1 komentarz

Rehabilitacja osób po przebytej chorobie COVID-19 w Centrach Rehabilitacji rolników KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opracowała i wdraża nowy profil rehabilitacji u pacjentów po przebytej chorobie COVID-19.

Czytaj dalej
  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Kawęczyn: Gospodynie z Będziechowa w programie „Witaj Wielkopolsko!”

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Będziechowie miały okazję zaprezentować się w programie TVP 3 „Witaj Wielkopolsko!”, gdzie opowiadały o aktywności KGW i planach na przyszłość.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii o ASF

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Czytaj dalej
  0 komentarze
Etykiety:
ASF
0 komentarze

Rolniku! Składaj wnioski za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus

Od tego roku rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Czytaj dalej
  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Weź udział w konkursie kulinarnym dla Kół Gospodyń Wiejskich

Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca 2021 roku. Oczarujcie jury waszą energią, doświadczeniem kulinarnym i podzielcie się historią przepisu.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Malanów: Podsumowanie akcyzy dla rolników

Zakończyło się przyjmowanie wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w pierwszym terminie. W tym okresie producenci rolni z terenu Gminy Malanów złożyli 415 wniosków na łączną kwotę 298 802,803 zł. Wnioski składano od 1 lutego do 1 marca 2021 roku.

Czytaj dalej
  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Ruszyła IX edycja konkursu dla organizacji pozarządowych

Można składać oferty na realizację zadań publicznych w ramach kolejnej edycji otwartego konkursu ofert pn. „Nasza wieś, naszą wspólna sprawą”.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

XVIII edycja Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

Już po raz XVIII Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwową Inspekcją Pracy i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa organizuje konkurs pod nazwą Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Po raz kolejny w Turku protestują rolnicy. Tym razem bez rozmachu

Na ulice Turku po raz kolejny w tym roku swoimi traktorami wyjechali rolnicy. Jak poprzednio protest skupia się głównie na rondzie Dmowskiego przy Urzędzie Skarbowym. Za każdym kolejnym razem coraz mniej maszyn bierze w nim udział.

Czytaj dalej
  3 komentarze
3 komentarze

Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać polowań? DZIAŁAJ TERAZ, zostało mało czasu!

- Konsultacje społeczne w woj. wielkopolskim: uwagi można składać tylko do 11 grudnia 2020 r.
- Link do obwieszczenia Urzędu Marszałkowskiego: https://bip.umww.pl/292---k_86---ogloszenie-o-sporzadzeniu-projektu-uchwaly-sejmiku

Czytaj dalej
  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

„Bezpieczna praca jesienią i zimą w gospodarstwach rolnych”

Praca rolnika uzależniona jest w szczególny sposób od pory roku oraz pogody. Bywają okresy, w których rolnik wykonuje kilka lub kilkanaście różnorodnych czynności w ciągu doby przy zmieniającej się aurze. Wiele z tych prac rolnik wykonuje na otwartej przestrzeni i tym samym jest narażony na zagrożenia związane ze zmiennością pogody. Jesień i zima są okresami kiedy rolnicy pracujący na powietrzu – narażeni są na działanie zmiennych i niskich temperatur.

Czytaj dalej
  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Strajk rolników. W Turku skromniej niż ostatnio

Po raz kolejny rolnicy w całej Polsce wyjechali swoimi traktorami na drogi, żeby zamanifestować swoje niezadowolenie dla polityki rolnej rządu Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem jednak na rondzie Dmowskiego w Turku było zdecydowanie mniej rolniczych aktywistów.

Czytaj dalej
  8 komentarze
Etykiety:
8 komentarze

Wideo: „Dzisiaj my jutro WY”, czyli rolnicy protestują

­„Dzisiaj my jutro WY” - to hasło towarzyszy odbywającemu się dziś (7 października) protestowi rolników. Ich sprzeciw budzi m.in. piątka dla zwierząt. W Turku, w ramach akcji maszyny rolnicze blokują rondo im. Dmowskiego, na styku drogi wojewódzkiej nr 470 z drogą krajową nr 72.

Czytaj dalej
  36 komentarze
Etykiety:
36 komentarze

Tuliszków: Piętno pięknieje!- w ramach X edycji konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś”

W Piętnie trwają prace związane z realizacją projektu „Oczyszczanie stawu oraz zagospodarowanie terenu w miejscowości Piętno”. Piętno pięknieje!

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Władysławów: Pszczelarz doceniony i wyróżniony

Pan Stanisław Jesiołowski z Władysławowa został wyróżniony przez Polski Związek Pszczelarski, statuetką ks. dr. Jana Dzierżonia zwanego „ojcem współczesnego pszczelarstwa”. To najwyższe wyróżnienie przyznawane, które otrzymują tylko wyjątkowo zasłużeni pszczelarze.
Czytaj dalej
  1 komentarz
1 komentarz

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.