Kawęczyn: Pełen wiedzy i przyjemności Dzień Kukurydzy

Po raz kolejny już w gminie Kawęczyn odbył się Dzień Kukurydzy. Przybyli na wydarzenie mieszkańcy mieli okazję dowiedzieć się między innymi jakie są nowości odmianowe w produkcji kukurydzy, czym charakteryzują się poszczególne odmiany czy na czym polega prawidłowe nawożenie. Atrakcji jednak było znacznie więcej.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Kawęczyn: Dzień Kukurydzy z pokazami i poradami

O tym jakie są nowości odmianowe w produkcji kukurydzy, jak dobrać odpowiednie odmiany do warunków gospodarstwa i jak chronić uprawy dowiedzieli się uczestnicy Dnia Kukurydzy w Wojciechowie (gm. Kawęczyn). Na gości czekało wiele niespodzianek.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Uroczyste zakończenie żniw, czyli Dożynki Powiatowo- Gminno- Parafialne w Tuliszkowie

Uroczystym zakończeniem żniw są dożynki, czyli radosny obrzęd podczas którego dokonuje się złożenia właścicielowi pola tego wszystkiego, co dała matka ziemia w czasie pracy żniwnej. W tym roku Dożynki Powiatowo- Gminno- Parafialne odbyły się w Tuliszkowie. Właśnie tam zebrali się mieszkańcy, rolnicy, przedstawiciele samorządów i instytucji z terenu całego powiatu tureckiego.

Czytaj dalej
  4 komentarze
4 komentarze

Kawęczyn: Udka z kaczki z wyróżnieniem w Bitwie Regionów

Udka z kaczki podane z puree i sałatką z buraczków przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Marianki z Marianowa (gm. Kawęczyn) zdobyły uznanie w oczach jury II etapu Bitwy Regionów. Gospodynie za swoje popisowe danie otrzymały wyróżnienie.

Czytaj dalej
  1 komentarz
1 komentarz

Zapraszamy na Dożynki Powiatowo- Gminno – Parafialne do Tuliszkowa

Wszystkich mieszkańców Powiatu Tureckiego serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Dożynkach Powiatowo- Gminno- Parafialnych. W tym roku odbędą się one na Stadionie Miejskim w Tuliszkowie. Po tradycyjnej części oficjalnej organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji oraz niespodzianek.

Czytaj dalej
  5 komentarze
5 komentarze

Od ziarenka do bochenka. Dożynkowy chleb podzielony w Cisewie Małym

- Cieszę się niezmiernie, że możemy po raz kolejny uczestniczyć w tym pięknym polskim święcie- dożynkach. Zgodnie z prastarą tradycją po zakończeniu żniw spotykamy się na naszym gminno- miejskim święcie plonów, aby dziękować Panu Bogu za tegoroczne zbiory, szczęśliwy przebieg prac żniwnych i opiekę, a rolnikom za ich ciężką pracę dzięki której na naszych stołach nie brakuje chleba- mówił wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk podczas Dożynek Gminno- Miejsko- Parafialnych, które w tym roku odbyły się w miejscowości Cisew. Było pięknie, kolorowo i ze smakiem. Dopisała również pogoda oraz nastroje wszystkich uczestników wydarzenia.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Władysławów: Podziękowanie za pracę i trud

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. Tradycyjnie dziękczynienie za plony stanowi symboliczne zakończenie żniw i czas odpoczynku po wytężonej pracy. Gospodarze z gminy Władysławów dziękowali za zbiory w niedzielę, 27 sierpnia.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Starostami dożynek powiatowych będą gospodarze ze Smaszewa i Wróbliny

W środę, 23 sierpnia do honorowych gospodarzy dożynek z zaproszeniem udali się Starosta Turecki Dariusz Kałużny oraz reprezentujący Burmistrza Gminy i Miasta Tuliszkòw Krzysztofa Romana - Dyrektor MGOK w Tuliszkowie Mirosław Rojek.

Czytaj dalej
  3 komentarze
3 komentarze

Dożynkowa niedziela w powiecie tureckim

Przed nami kolejny weekend obfitujący w dożynki. Tym razem w niedzielę, 27 sierpnia organizuje je Gmina Turek, Miasto Turek oraz Gmina Władysławów. Jak zawsze organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji oraz gwarantują wiele smacznych niespodzianek.

Czytaj dalej
  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Brudzew: W podziękowaniu za dary matki ziemi i rolniczy trud

Uroczystym zakończeniem żniw są dożynki, czyli radosny obrzęd zakończenia żniw i złożenie właścicielowi pola tego wszystkiego, co dała matka ziemia w czasie pracy żniwnej. W niedzielę, 20 sierpnia dożynki odbyły się także w gminie Brudzew.

Czytaj dalej
  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Dobra: Mieszkańcy podziękowali za udane zbiory i pomyślność

Za nami pierwszy tydzień uroczystości dożynkowych. W niedzielę, 20 sierpnia wydarzenie miało miejsce również w Dobrej, gdzie mieszkańcy modlitwą podziękowali za pomyślność w pracy na polu oraz doskonale bawili się korzystając z przygotowanych przez organizatorów atrakcji.

Czytaj dalej
  1 komentarz
Etykiety:
1 komentarz

Malanów: Czas dziękczynienia za rolniczą pracę, czyli tradycyjne dożynki w Czachulcu Starym

Dożynki to wyjątkowe święto, które wieńczy ciężką pracę rolników. Święto to wyraża podziękowania za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w latach kolejnych. W tym roku dożynki gminne w gminie Malanów odbyły się w miejscowości Czachulec Stary.

Czytaj dalej
  1 komentarz
1 komentarz

Kawęczyn: Barwny korowód i pachnący chleb na Święto Plonów

W niedzielę, 20 sierpnia mieszkańcy gminy Kawęczyn dziękowali za tegoroczne plony, błogosławiono chleb wypieczony z tegorocznych zbóż, a dobrej zabawie nie było końca. Tradycyjne dożynki w symboliczny sposób zakończyły czas wytężonej pracy, dając miejsce na odpoczynek. 

Czytaj dalej
  3 komentarze
Etykiety:
3 komentarze

Przykona: Jest czas pracy i czas zabawy. Tradycyjne święto plonów zakończyło żniwa

Drodzy rolnicy, z ogromnym uznaniem i podziękowaniem odnosimy się do waszego trudu i poświęcenia, nieustannych zmagań z przeciwnościami natury i kłopotami dnia powszedniego - podkreślał wójt gminy Przykona, Mirosław Broniszewski podczas okolicznościowego przemówienia z okazji tradycyjnego święta plonów, które zorganizowano w sobotę, 19 sierpnia. 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Pomoc rolnikom w trudnych czasach. Wiceminister odwiedził gospodarstwo w Miłaczewie

O działaniach podejmowanych na rzecz rolników, tym co jest dla nich potrzebne oraz perspektywach rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się w piątek, 18 sierpnia w jednym z gospodarstw w Miłaczewie w gminie Malanów.

Czytaj dalej
  11 komentarze
11 komentarze

Dożynkowy zawrót głowy, czyli święto plonów już w ten weekend

Przed nami czas w którym rolnicy świętują i dziękują za swoje plony. Dożynki rozpoczynają się w całym powiecie właśnie w ten weekend. Pierwsze z nich odbędą się w Przykonie.

Czytaj dalej
  2 komentarze
Etykiety:
2 komentarze

Ogłoszono wyniki XI edycji konkursu „Nasza wieś, naszą wspólna sprawą”. Trzy projekty z powiatu z dofinansowaniem

Rozstrzygnięto XI edycję konkursu „Nasza wieś, naszą wspólna sprawą”. Dofinansowanie otrzymają trzy projekty z powiatu tureckiego - dwa w gminie Kawęczyn oraz jeden w gminie Brudzew. Łącznie środki przyznano na 44 projekty, a kwota wsparcia z budżetu Województwa Wielkopolskiego to w sumie niespełna pół miliona złotych. 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Gospodynie z powiatu tureckiego wyróżnione w półfinale festiwalu „Polska od kuchni”

W pierwszy lipcowy weekend Koła Gospodyń Wiejskich z całej Wielkopolski spotkały się w Ostrowie Wielkopolskim podczas półfinału festiwalu „Polska od kuchni”. Panie z powiatu tureckiego zdobyły uznanie zarówno w oczach festiwalowego jury, jak i publiczności. 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Kawęczyn: Ćwierć wieku badań nad bocianami i kolejne obrączkowanie

Na świecie żyje blisko 250 tys. par bocianich, z czego 50 tys. zakłada gniazda w Polsce, zatem co piąty bociek na świecie jest Polakiem. W samej gminie Kawęczyn znajduje się natomiast kilkanaście gniazd. Kawęczyńskie badania nad bocianią populacją trwają już od ćwierć wieku. Tradycyjnie już pisklęta zaobrączkowano 29 czerwca. 
 
Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Malanów: Jerzy Frątczak sołtysem roku 2022

Sołtys sołectwa Rachowa- Jerzy Frątczak jako jeden z 10 sołtysów z całej Polski odebrał zaszczytny tytuł Sołtysa Roku 2022. W Senacie z Panem Jerzym obecni byli: Wójt Gminy Malanów – Ireneusz Augustyniak oraz Przewodniczący Rady Gminy Malanów – Karol Płóciennik. W czwartek 15.06.2023 r. w siedzibie Senatu RP odbył się finał 21 edycji konkursu. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Tomasz Grodzki – Marszałek Senatu, Jerzy Chróścikowski - Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ireneusz Niewiarowski – prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Laureatom konkursu, pamiątkowe statuetki i dyplomy wręczył Wicemarszałek Senatu - Michał Kamiński.

Czytaj dalej
  0 komentarze
0 komentarze

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.