Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Brudzew: Piekary, Janiszew i Żdżary Liderami Wielkopolskiej Odnowy Wsi

Wielkopolska Odnowa Wsi

Spotkanie pod nazwą „Liderzy Wielkopolskiej Odnowy Wsi” w ramach samorządowego programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013 – 2020” odbyło się dzisiaj, tj. 29 września w Brudzewie. Uroczystość stanowiła okazję do podsumowania dotychczasowej współpracy i podziękowania mieszkańcom sołectw wschodniej części naszego regionu, aktywnie uczestniczących w programie.

Program Wielkopolska Odnowa Wsi służy aktywizacji społeczności lokalnych na obszarach wiejskich i jest w całości finansowany ze środków budżetu województwa. W programie uczestniczą aktualnie 1992 sołectwa z terenu 186 wielkopolskich gmin. W tak zwanej „małej odnowie wsi” główny nacisk kładziony jest na aktywizację mieszkańców sołectw poprzez ich zaangażowanie w planowanie i realizację projektów.

-Program Wielkopolska Odnowa Wsi, który realizujemy, jako samorząd województwa wielkopolskiego cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na fakt, że jesteśmy jednym z zaledwie kilku regionów w Polsce, który realizuje taki program z własnego budżetu. Ale ten realizowany w Wielkopolsce jest wyjątkowy z różnych powodów. Przede wszystkim dlatego, że tworzą go wyjątkowi ludzie, a tworzycie go Państwo wy- mówił Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Na program wydano z budżetu województwa wielkopolskiego 27 mln.zł. Każdego roku przeznaczane są kolejne pieniądze, by można było zmieniać na lepsze rzeczywistość. Inicjatywę cieszy się dużym powodzeniem i jest ona możliwa dzięki wsparciu wielu osób. Jedną z nich jest radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Anna Majda.

-Wielkopolska Odnowa Wsi to nowe boiska, to sale integracyjne, place zabaw dla dzieci, dobrze wyposażone świetlice, a także plenerowe miejsca spotkań mieszkańców. To także realizowane przez organizacje pozarządowe imprezy integrujące społeczeństwo, imprezy kultywujące tradycje regionalne, imprezy przypominające wartości, którymi szczyciła się wielkopolska wieś. To także tysiące godzin pracy wolontariuszy, który poświęcają swój czas dla dobra wspólnego- mówiła podczas uroczystości Anna Majda.

Wśród gości znaleźli się samorządowcy z terenu całego powiatu tureckiego oraz wielkopolski. Głos zabrał między innymi gospodarz uroczystości, wójt gminy Brudzew Cezary Krasowski. Podziękował on za uruchomienie programu, dzięki któremu mieszkańcy czują się docenieni i ważni.

W tegorocznej edycji konkursu wyróżnione zostały sołectwa Budziłowo (gmina Kołaczkowo), Wierzbocice (gmina Słupca), Lubochnia (gmina Gniezno), Lisiec Stary (gmina Stare Miasto), Grząblice (gmina Brudzew), Bochlewo (gmina Kazimierz Biskupi), Psary Małe-Przyborki (gmina Września), Starczanowo (gmina Nekla), Pawłowo (gmina Czerniejowo), Augustynów (gmina Zagórów).

Laureatami w tym roku zostały sołectwa Piekary (gmina Dobra), Złotkowy (gmina Rychwał), Łagiewniki Kościelne (gmina Kiszkowo), Rakowo (gmina Czerniejewo), Janiszew (gmina Brudzew), Żychlin (gmina Stare Miasto), Osiecza (gmina Rzgów), Żdżary (gmina Kawęczyn), Trąbczyn (gmina Zagórów).

Zwycięzcy oprócz tytułu „Aktywna wieś wielkopolska” otrzymali statuetki, upominki oraz nagrodę pieniężną o wartości 3 tys.zł.

Podczas uroczystości nie zabrakło również akcentu patriotycznego. Symboliczne flagi powstania wielkopolskiego otrzymali starosta powiatu tureckiego Mariusz Seńko oraz wójt gminy Brudzew Cezary Krasowski.

Obecni na uroczystości mieli okazję zobaczyć występ zespołu lokalnego Brudzewiacy, a zwieńczeniem wieczoru był koncert Katarzyny Zawady.
Malanów: O prawdzie, nadziei i trudach życia w ksi...
„Czas na dobrą zmianę w Turku” - czyli konferencja...

Podobne wpisy

 

Komentarze 3

Gość - XYZ w poniedziałek, 01 października 2018 11:38

Grząblice (gmina Brudzew) ?????????????????

Grząblice (gmina Brudzew) ?????????????????
Gość - Krzysztof w sobota, 29 września 2018 23:43

I tak to już jest , że przed wyborami wielki bal za pieniądze podatników A na nim lans PSL i przyjaciół z PO .

I tak to już jest , że przed wyborami wielki bal za pieniądze podatników A na nim lans PSL i przyjaciół z PO .
Gość - Eugeniusz Maciejewski w sobota, 29 września 2018 22:50

Brawo ! Aktywność społeczna jest ważna. To się chwali, pełne uznanie !
Ale przy okazji zapytam, dlaczego na dożynkach jest coraz mniej rolników, dlaczego zanika produkcja zdrowej żywności w rodzinnych gospodarstwach rolnych itd., itd. .

Brawo ! Aktywność społeczna jest ważna. To się chwali, pełne uznanie ! Ale przy okazji zapytam, dlaczego na dożynkach jest coraz mniej rolników, dlaczego zanika produkcja zdrowej żywności w rodzinnych gospodarstwach rolnych itd., itd. .
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.