Brudzew: W podziękowaniu za dary matki ziemi i rolniczy trud

Dożynki Brudzew

Uroczystym zakończeniem żniw są dożynki, czyli radosny obrzęd zakończenia żniw i złożenie właścicielowi pola tego wszystkiego, co dała matka ziemia w czasie pracy żniwnej. Dzisiaj, tj. 21 sierpnia dożynki odbyły się w Janowie w gminie Brudzew.

Tradycją jest, że podczas uroczystości dożynkowych wybiera się najpiękniejszy wieniec, który będzie reprezentować całą gminę podczas dożynek powiatowych. Ostatecznie na dożynki powiatowe w Malanowie pojedzie wieniec przygotowany przez sołectwo Janów.

W uroczystości udział wzięły delegacje z sołectw Bierzmo/Olimpia, Bogdałów, Bratuszyn, Brudzew, Brudzyń, Chrząblice, Cichów, Dąbrowa, Galew, Izabelin, Janiszew, Kozubów, Kolnica, Koźmin, Krwony, Kwiatków, Marulew, Podłużyce, Tarnowa, Koło Pszczelarskie Brudzew.

Bochen chleba wypieczony z tegorocznych ziaren na ręce wójta gminy Brudzew przekazali starostowie dożynek, którzy godnie reprezentowali wszystkich rolników. W tym roku zaszczyt starostowania przypadł państwu Magdalenie Witaszek – Wójtowicz i Przemysławowi Piłka z Janowa.

-Żniwa, dożynki, to jest praca zespołu ludzi. Że to są piekarze, młynarze, oczywiście rolnicy, transportowcy. Każdy zawód, który jest niezbędny, aby ta kromka chleba pojawiła się na naszym, polskim stole- mówił wójt gminy Brudzew Cezary Krasowski dziękując rolnikom za trudną i ciężką, codzienną pracę.

Podczas wydarzenia na scenie zaprezentowali się lokalni artyści, zespół „Razem” oraz Jambo Africa.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych oraz prezentacje kulinariów w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Brudzew. Nikt nie wrócił do domu głodny bowiem skosztować można było zarówno polskiego jadła, jak i smakołyków.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska Koła Pszczelarskiego Brudzew, stoisko „Czyste Powietrze- Gminny Punkt Konsultacyjno- Informacyjny, a także stoisko Biblioteki Publicznej Gminy Brudzew.

Całość imprezy zakończyła zabawa taneczna.

fot. M.JAC

Lodowy trening karate dla dzieci i młodzieży
Kawęczyn: Dożynki pachnące chlebem, smakowite i pe...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 08 grudnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.