Czy grypa ptaków rozgościła się w powiecie na dłużej?

Ptasia Grypa

- Mieliśmy afrykański pomór świń i grypę ptaków, która wydaje się , że chce zagościć u nas na dłużej - informował podczas wtorkowej (31 stycznia) sesji rady gminy Kawęczyn powiatowy lekarz weterynarii, Jan Radzimski.

W maju 2020 roku myśliwi z powiatu tureckiego udali się na polowanie na terenie gminy Malanów. Kilometr od granicy naszego powiatu, już w powiecie kaliskim ustrzelił dzika. Po badaniach okazało się, że jest on zarażony ASF. Początkowo jako obszary zagrożone chorobą wyznaczono miejscowości Brody oraz Zygmuntówek, ale Komisja Europejska rozszerzyła obostrzenia na całą gminę Malanów i sporą część gminy Tuliszków. W tych rejonach restrykcje dla hodowców trzody chlewnej były największe. Taka sytuacja trwała ponad dwa lata.

- Dopiero pod koniec 2022 roku Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze które uwolniło nasz powiat od choroby, znosząc obszary zagrożenia Od tego czasu rolnicy nie muszą spełniać specjalnych wymagań - podsumował Jan Radzimski.

Nie odpuszcza natomiast ptasia grypa. W 2021 roku wykryto na naszym terenie dziewięć ognisk choroby, rok temu było to już tylko jedno ognisko, ale już na początku 2023 roku ptasia grypa po raz kolejny dała o sobie znać.

- Jesteśmy ustytuowani niedaleko Jeziorska i nasz powiat jest przez to zaliczany do powiatów wysokiego ryzyka, bo tu są przeloty ptaków. To się potwierdza, kiedy analizujemy poszczególne przypadki - wyjaśniał powiatowy lekarz weterynarii.

Ponad 400 porodów w turkowskim szpitalu w 2022 rok...
Otwórzmy serca dla małej Poli. Przed dziewczynką d...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 31 marca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.