Dobra: Mieszkańcy podziękowali za udane zbiory i pomyślność

Dożynki Dobra

Za nami pierwszy tydzień uroczystości dożynkowych. W niedzielę, 20 sierpnia wydarzenie miało miejsce również w Dobrej, gdzie mieszkańcy modlitwą podziękowali za pomyślność w pracy na polu oraz doskonale bawili się korzystając z przygotowanych przez organizatorów atrakcji.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się zbiórką na skwerze im.św. Jana Pawła II. Tam również odbyła się msza święta w intencji rolników.

Część obrzędowa Święta Plonów rozpoczęła się o godzinie 13.00. Oficjalnego otwarcia dożynek burmistrz Tadeusz Gebler. Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy podobnie jak gospodarze wydarzenia w swoich wystąpieniach podkreślali, jak duże znaczenie ma wysiłek wkładany przez rolników w ich codzienną pracę i jak wiele problemów mają oni do pokonania.

Każdego roku podczas dożynek wybiera się starościnę oraz starostę. Tym razem starostami dożynek zostali Renata i Maciej Madaj z Łęgu Piekarskiego. Państwo Madaj od 2014 roku prowadzą wspólnie rodzinne gospodarstwo rolne, które przejęli od rodziców. Obecnie liczy około 75 ha gruntów i specjalizuje się głównie w produkcji mlecznej – 90 sztuk bydła w tym 50 dojnych. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesne maszyny do upraw, zbioru plonów i pozyskiwania mleka. Madajowie nie spoczywają jednak na tym dorobku ale sukcesywnie rozwijają i unowocześniają swoje gospodarstw. Dbając o środowisko przestrzegają zasad dobrej praktyki rolniczej oraz dobrostanu zwierząt. Pan Maciej Madaj jest również aktywnym rolnikiem, który nie ogranicza się do pracy w swym gospodarstwie rolnym lecz działa na rzecz całego samorządu rolniczego. Od 2022 roku pełni funkcję prezesa Grupy Producenckiej „Spółdzielnia Turkowska Dolina Mleka”, której jest założycielem. W swojej pracy wspiera się działalnością Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Wielkopolskiej Izby rolniczej a także korzysta ze środków Funduszy Europejskich. Wieloletni członek i działacz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Piekarach, który niesie aktywnie pomoc przy wyjazdach ratowniczo gaśniczych.

Wyjątkowo uroczystą chwilą było wręczenie darów oraz krojenie chleba i częstowanie nim uczestników uroczystości.

Nie zabrakło także konkursu na najpiękniejszy wieniec. W tym roku wyróżniono dzieło sztuki z miejscowości Linne, a jego prezentacja odbędzie się także na dożynkach powiatowych, które odbędą się w Tuliszkowie.
W Turnieju Kulinarnym Kół Gospodyń Wiejskich pt.”Dobra- dobrym smakiem stoi” komisja konkursowa wyróżniła danie, którego bohaterem była kapusta, a wykonały je członkinie KGW Żeronice. Drugie miejsce zajęły gospodynie z Rzechty, trzecie natomiast ze Strachocic Kolonii.

Mieszkańcy doskonale bawili się podczas części artystycznej. Na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta Dobra- Żeronice, zespoły Serenada i AleBabki. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła „Kapelę z Szaconkiem” oraz występ kabaretu Formacja Chatelet.

Wydarzenie zwieńczył koncert zespołu Cliver i zabawa taneczna.

fot. Paulina Gąsiorek

Brudzew: W podziękowaniu za dary matki ziemi i rol...
Malanów: Czas dziękczynienia za rolniczą pracę, cz...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Mieszkaniec w poniedziałek, 21 sierpnia 2023 20:50

Dożynki bez ministra?:-(

Dożynki bez ministra?:-(
Gość
poniedziałek, 04 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.