Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Przykona: Wszystko o ASF podczas spotkania hodowców trzody chlewnej

Jan Radzimski

We wtorek, 22 czerwca w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Smulsko w gminie Przykona odbyło się spotkanie informacyjne dla hodowców trzody chlewnej z terenu powiatu tureckiego. Tematyką jego było głównie stosowanie nowych zasad bioasekuracji ASF.

Przybyłych na spotkanie przywitał przewodniczący Rady Powiatowej WIR Krzysztof Kałużny, który oddał głos Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii Janowi Radzimskiemu. Przedstawił on po krótce sytuację w kraju związaną z ASF oraz opowiedział o przyczynach i skutkach niniejszego zagrożenia.

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Jest ona jednak poważnym problemem dla rolników zajmujących się trzodą chlewną.

Właśnie dlatego zorganizowane zostało spotkanie podczas którego poruszane były tematy dotyczące działań które zmierzać mogą do eliminacji wirusa. Obecni zapoznali się z nowymi zasadami, które obowiązują w strefach z ograniczeniami ASF oraz sposobami dzięki których można chronić się przed chorobą.

-Sytuacja zmienia się na niekorzyść, praktycznie z dnia na dzień. Znaleźliśmy się w miejscu, gdzie nie było bezpośrednio ogniska, ale było ono bardzo blisko choćby na terenie powiatu kaliskiego. Jesteśmy w strefie bezpośredniego wzrostu ASF- mówił Jan Radzimski.

Uczestnicy spotkania otrzymali materiały informacyjne oraz mieli okazję otrzymać odpowiedzi na pytania związane z tematyką ASF.

Organizatorami wydarzenia byli Wielkopolska Izba Rolnicza wspólnie z Wojewódzkim i Powiatowym Lekarzem Weterynarii pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego.
Kawęczyn: Dofinansowanie na budowę wiaty rekreacyj...
Na zgłoszenie do Centralnego Rejestru Podmiotów Ak...

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - Gość w wtorek, 06 lipca 2021 11:26

W Tuliszkowie na chodniku przy ulicy Rogozińskiego leży martwa wrona. Ptasia grypa?

W Tuliszkowie na chodniku przy ulicy Rogozińskiego leży martwa wrona. Ptasia grypa?
Gość - Olek w wtorek, 06 lipca 2021 12:53

To niech przewodniczaca sprzatnie

To niech przewodniczaca sprzatnie
Gość - Aloizy w wtorek, 06 lipca 2021 12:33

To przewodniczaca niech jedzie rowerym i zabierze

To przewodniczaca niech jedzie rowerym i zabierze
Gość - Gość w wtorek, 06 lipca 2021 10:40

Kto ma obowiązek usuwania martwych ptaków z chodników powiatowych?

Kto ma obowiązek usuwania martwych ptaków z chodników powiatowych?
Gość
czwartek, 18 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.