Koła gospodyń wiejskich to obecnie kilkanaście tysięcy działających w Polsce organizacji. W naszym powiecie jest ich aż 89. Paniom działającym na rzecz lokalnej społeczności podziękowano podczas wydarzenia, które odbyło się w Zespole Szkół Technicznych w Turku.
Z miłością do ludzi
Aktywne kobiety z terenów wiejskich realizują projekty bardzo ważne z punktu widzenia lokalnych społeczności. Reaktywowane w 2018 roku poprzez rejestrację w Biurach Powiatowych ciągle powiększają grono wiejskich społeczności nowoczesnych i przedsiębiorczych kobiet.
Koła Gospodyń Wiejskich to dobrowolne, niezależne od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządne społeczne organizacji mieszkańców wsi, wspierające rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działające na rzecz środowisk wiejskich.
Pierwsze koło powstało w 1877 roku, a działalność koncentrowała się przede wszystkim na udzielaniu w różnoraki sposób pomocy rodzinom wiejskim, kształceniu oraz organizacji wolnego czasu dzieciom i młodzieży.
Panie biorą udział w licznych ekologicznych konkursach i przedsięwzięciach organizowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Inicjują również szereg wydarzeń pomagając ludziom, w tym również w ostatnich czasach organizują festyny promujące szczepienia przeciw COVID-19. W tym ostatnim udział wzięło 21 organizacji kobiet.
W konkursie „Kubek, dzbanek czy makatka… Rękodzieło to jest gratka” uczestniczyło 6 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu tureckiego.
Podziękowania i gratulacje
Uroczyste wydarzenie zorganizowane przez Powiat Turecki, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Turku odbyło się w piątek, 10 grudnia. Podczas konferencji „Ekologia w domu i zagrodzie” wręczono również nagrody dla poszczególnych Kół Gospodyń Wiejskich za wybitną działalność.
Po przywitaniu zaproszonych gości istotę Kół Gospodyń Wiejskich przybliżył kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Turku Jan Smak. Głos zabrała również dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Turku Katarzyna Wysocka, która opowiedziała o pozytywnych aspektach szczepień przeciw COVID-19.
- Trzeba było stworzyć ustawę i obudować ja finansowo po to, żebyście panie mogły działając na terenie wiejskim bardziej efektywnie. I to nam się udało, przerosło wręcz najśmielsze zamiary i wyobrażenia, bo wspólnie pobudziliśmy jak się okazało drzemiącą w paniach inicjatywę i Koła Gospodyń Wiejskich zaczęły rosnąć - mówił wiceminister Ryszard Bartosik.
Głos zabrał również dyrektor oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu Mateusz Bukowski, który podziękował paniom za dotychczasową działalność. Jak dodał Wielkopolska przoduje w ilości Kół Gospodyń Wiejskich, a bez niniejszych organizacji wydarzenia nie byłyby takie same.
Podczas spotkania wyróżniono Koła Gospodyń Wiejskich biorących udział w konkursach i festynach promujących szczepienia przeciw COVID-19.
Cenne nagrody rzeczowe trafiły na ręce przedstawicielek organizacji, które wykazały się wyjątkowymi działaniami na rzecz lokalnej społeczności oraz wykazały się biorąc udział w organizowanych konkursach.
Wyróżnione zostało KGW w Gąsinie gm. Przykona za zajęcie III miejsca w konkursie „Skarby Wielkopolskiej Spiżarni”, którego finał odbył się w Warszewie.
Dodatkowo wyróżniono 6 kół za udział w konkursie organizowanym ARiMR „Kubek, dzbanek czy makatka…Rękodzieło to jest gratka”.
Dyrektor poznańskiego ARiMR Mateusz Bukowski wyróżnił Koło Gospodyń Wiejskich z Tuliszkowa za zorganizowanie promocji szczepień, podczas których zaszczepiono ponad 40 osób.
Dyplomy gratulacyjne od Premiera Morawieckiego za przeprowadzanie festynów szczepiennych otrzymało 21 kół z terenu powiatu tureckiego, najwięcej, bo aż 7 z gm. Władysławów.
Wydarzenie zwieńczył występ zespołu Zgoda ze Smulska , któremu starosta turecki Dariusz Kałużny wręczył podziękowania i gratulacje z okazji jubileuszu 25-lecia działalności.