Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Gm. Turek: Wyjątkowy sukces Koła Gospodyń Wiejskich " Nasze Żuki" w Żukach

Nasze Żuki

W sobotę 9 marca delegacja Koła Gospodyń Wiejskich "Nasze Żuki" w Żukach w składzie Bożena Świtaj, Kinga Trzmielewska, Aleksandra Walkowska, Ewelina Janiszewska, Dorota i Leszek Sylwestrzakowie przyjechała do Rychtala na finał „Konkursu z jajem na potrawę i palę Wielkanocną” organizowanego z inicjatywy Krzysztofa Grabowskiego -wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Koło Gospodyń Wiejskich "Nasze Żuki" w Żukach zdobyło pierwsze miejsce w konkursie na palmę wielkanocną i otrzymało nagrodę w kwocie 1500 zł oraz wyróżnienie za babkę z jajem i nagrodę w kwocie 500 zł.

Zapraszamy do zapoznania się z historią, jak powstała palma wielkanocna i dlaczego zajęła I miejsce oraz z opowieścią o babce z jajem, która otrzymała wyróżnienie w tymże konkursie opowiedzianą przez członkinie koła:

„Wszystko zaczęło się od maila z zaproszeniem z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, gdzie w imieniu Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego, Pana Krzysztofa Grabowskiego, Koło Gospodyń Wiejskich „Nasze Żuki” w Żukach zostało zaproszone do wzięcia udziału w Konkursie z Jajem na Potrawę i Palmę Wielkanocną.

Następnie jako zarząd zorganizowałyśmy zebranie członków Koła Gospodyń Wiejskich „Nasze Żuki” w Żukach, na którym ustaliliśmy, że bierzemy udział w dwóch kategoriach konkursowych - potrawa na słodko i palma wielkanocna.

PALMA WIELKANOCNA
W związku z moim zamiłowaniem do rękodzieła oraz moim doświadczeniem w pleceniu wieńców dożynkowych, a także dzięki trzykrotnym warsztatom z tworzenia palm wileńskich w Izby Palm i Użytku Codziennego w Ciechanowiszkach podjęłam się przygotowania konkursowej palmy wielkanocnej.

Zgodnie z zapisami regulaminu Palma wielkanocna może być wykonana dowolną techniką, przy czym preferowane jest użycie materiałów i surowców pochodzenia naturalnego, bądź z materiałów ekologicznych np. żarnowiec, bukszpan, bazie, suche kwiaty, piórka, resztki włóczki, ziarna, przyprawy, liście itp. minimalna wysokość palmy wielkanocnej nie może być mniejsza niż 50 cm. Każde Koło Gospodyń Wiejskich może zgłosić maksymalnie jedną samodzielnie wykonaną palmę wielkanocną przygotowałam koncepcję naszej palmy.

Wiedziałam, że będzie to palma rustykalna (czyli w moim ulubionym stylu), wykonana z naturalnych elementów, dlatego rozpoczęłam przygotowania.

Razem z mamą pracowałam nad wykonaniem palmy, a prace trwały łącznie 8 godzin!
Gdy nadszedł czas oceny, opowiedziałam komisji konkursowej historię jej powstania, a także wskazałam, z czego konkretnie wykonana została palma.

Były to: (od góry) trzcina pospolita, rustykalne jaja, kłosy pszenicy, osty, lunaria (srebrniki Judasza), pióra, osty, drżączka (łzy Matki Boskiej), korona cierniowa z dzikiej róży, brzozowe gałązki, bazie, bukszpan, juta, kij leszczynowy.

Każdy element miał swój symbol i znaczenie, które było związane z męką Jezusa Chrystusa oraz świętami Wielkiej Nocy.
Przy wręczaniu nagrody komisja konkursowa zwróciła uwagę, że ujęła ich historia i symbolika palmy, a także naturalne elementy, z których została wykonana.

Koło Gospodyń Wiejskich „Nasze Żuki” w Żukach za plamę wielkanocną otrzymało I miejsce i nagrodę w wysokości 1500 zł.

Serdecznie dziękujemy za docenienie naszej pracy!

W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy byli zaangażowani w proces przygotowania palmy – na początku mojej mamie Zofii Trzmielewskiej, z którą wspólnie przygotowałam palmę, następnie wszystkim wyżej wymienionym tj. Panu Adrzejowi, Panu Wojtkowi, Panu Jankowi, cioci Eli, Pani Bożence. Duże podziękowania kieruję również do druha Leszka Sylwestrzaka, który bezpiecznie zawiózł nas i naszą palmę do i z Rychtala.

To wszystko pokazuje, że na sukces pracowało wiele osób i że pomoc, nawet mała jest potrzebna.

A co się stanie z naszą palmą?

Zostanie wyeksponowana w naszym kościele parafialnym p.w. Św. Barbary w Turku – i tym samym zapraszamy do oglądania naszej wyjątkowej palmy!

BABKA Z JAJEM
Niezwykle profesjonalnie do prac związanych z przygotowaniem potrawy na słodko przygotowały się członkinie naszego koła Bożena Świtaj i Aleksandra Walkowska. Śmiało można o nich powiedzieć, że to nasze specjalistki babkowe, bo to one były autorkami zwycięskich wypieków w konkursie na Babkę Wielkanocną ogłoszonym przez posła Ryszarda Bartosika, za które w 2022 r. i w 2023 r. zdobyliśmy I miejsce.
Jeżeli chodzi o smak postawiono na babkę majonezową i babkę gotowaną.

Formą nawiązano do konstrukcji baby z jajem. Piękne zdobienia, masa marcepanowa i masa cukrowa to biżuteryjna praca naszej Oli. W związku z tym, że wszystkie składniki musiały być jadalne, to włosy wykonano z makaronu. Ileż w tym wszystkim kreatywności!

Babkę zareklamowałyśmy śpiewająco, w końcu w delegacji koła były również członkinie zespołu „Nasze Żuki”.

Nasza babka za smak i wygląd otrzymała wyróżnienie i nagrodę 500 zł.

Dziękujemy serdecznie za to wyróżnienie.
Konkurs umiliły występy dzieci oraz Koncert Andrzeja Cierniewskiego.
Była to doskonała okazja do integracji kół z terenu województwa wielkopolskiego i do wzajemnej inspiracji, jak piękniej przygotować tegoroczne święta Wielkiej Nocy.

Tekst:
Kinga Trzmielewska
Zastępca Przewodniczącej
Koła Gospodyń Wiejskich „Nasze Żuki” w Żukach”

 

a.augustyniak 120x180

Kwalifikacje do Mistrzostw Europy w Hiszpanii oraz...
Opinia Tureckiego Klubu Ekologicznego na temat mod...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 19 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.