Kawęczyn: Barwny korowód i pachnący chleb na Święto Plonów

Dożynki Kawęczyn

W niedzielę, 20 sierpnia mieszkańcy gminy Kawęczyn dziękowali za tegoroczne plony, błogosławiono chleb wypieczony z tegorocznych zbóż, a dobrej zabawie nie było końca. Tradycyjne dożynki w symboliczny sposób zakończyły czas wytężonej pracy, dając miejsce na odpoczynek. 

Czas dziękczynienia

Uroczystości dożynkowe rozpoczął tradycyjny korowód wieńcowy. Podobnie jak w poprzednich latach przeszedł on przez Kawęczyn, a wyruszyło w nim dziewiętnaście delegacji z misternie wyplecionymi wieńcami. Małe dzieła sztuki przygotowały sołectwa Głuchów, Będziechów, Ciemień, Dzierzbotki, Dziewiątka, Kawęczyn, Kowale Pańskie, Kowale Pańskie-Kolonia, Leśnictwo, Marcinów, Marianów, Marianów-Kolonia, Milejów, Młodzianów, Skarżyn, Stanisława, Tokary Pierwsze, Wojciechów, Żdżary. Przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP Tokary wszyscy udali się na plac, gdzie odbyła się dziękczynna msza święta.

Obrzęd dożynkowy rozpoczął wójt Jan Nowak, który powitał wszystkich zaproszonych gości.

-Tegoroczne żniwa w naszej gminie przebiegły szczęśliwie bez wypadków przy pracy i groźnych skutków anomalii pogodowych. Życzę wam radosnego świętowania w atmosferze zadowolenia i spokoju. W imieniu waszym rolnicy i swoim pragnę podziękować tym wszystkim którzy w tę uroczystość dożynkową przygotowali i uświetnili- mówił wójt gminy Kawęczyn Jan Nowak dziękując wszystkim za obecność na uroczystości oraz zaangażowanie w jej organizację. Po krótce przedstawił on również dokonania i inwestycje, które miały miejsce na terenie gminy i plany na najbliższy czas.

Okazały bochen chleba wypieczony z tegorocznych ziaren starostowie dożynkowi przekazali na ręce wójta Jana Nowaka, a owoce wręczono przewodniczącemu rady gminy Piotrowi Geblerowi. Honory starostów czynili w tym roku państwo Ewa i Paweł Zielonkowie, którzy prowadzą od 2008 roku rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni prawie 40 ha w miejscowości Okręglica. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i opasowego. W gospodarstwie uprawia się zboża, kukurydzę i użytki zielone z przeznaczeniem na pasze dla zwierząt hodowanych w gospodarstwie. Gospodarstwo modernizowane jest w oparciu o środki unijne i własne. Pracę w gospodarstwie łączą z wychowywaniem synów Franciszka i Ignacego. Starostowie dożynkowi otrzymali podczas niedzielnego święta odznakę honorową „Za zasługi dla rolnictwa” nadaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zaproszeni goście, podczas przemówień okolicznościowych podkreślali jak trudna i jednocześnie ważna jest praca rolników, naznaczona problemami dnia codziennego i wyzwaniami, jakie stawiają warunki pogodowe czy sytuacja związana z wojną w Ukrainie.

- Dzisiaj czas dożynek a więc podziękowań za trud pracy rolnika. Za to wszystko, co się wydarzyło w poprzednim roku. Dożynki to czas, kiedy dziękujemy za ten trud. Trzeba jednak powiedzieć, że ten czas nie był łatwy, bo przecież to praca na roli. To jednak taże wykonywanie tego co się kocha, co robi się z pasją- mówił wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. Przypomniał on również o trudnościach na które napotykają rolnicy i z którymi muszą walczyć na co dzień.

Pachnący dożynkowy chleb został pokrojony i rozdany wszystkim uczestnikom uroczystości. O oprawę muzyczną podczas tegorocznych dożynek zadbała Orkiestra Dęta Tokary oraz zespół ludowy „Kawęczyniacy”, który przedstawił obrzęd dożynkowy. Grupa powstała w 2017 roku w ramach projektu Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów realizowanego we współpracy z gminą Kawęczyn pod nazwą „Rozsmakowani w kulturze”. Zespół już dwukrotnie reprezentował Gminę Kawęczyn na Festiwalu Kultury „W stronę tradycji” w Kramsku, gdzie został wyróżniony. W 2022 roku otrzymał tytuł TYTANOWY HIT 2022 za działania na rzecz rozwoju kulturalnego

Świętowanie pełne smaków i atrakcji

Tradycyjnie już przedstawiciele poszczególnych sołectw przygotowali pyszne, tradycyjne dania. Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Kawęczyn rywalizowało w konkursie na najsmaczniejsze danie.

Komisja konkursowa za najlepsze danie uznała chab ze śliwką w sosie śliwkowym z szagówkami i kapustą wykonany przez KGW Będziechów. Spisały się również Wojciechowianki, które wykonały zupę kremową z cukinii i prażone żeberka n a kiszonej kapuście. Komisja doceniła Marianki za policzki wołowe z puree ziemniaczanym i warzywami. Trzecie miejsce przyznano Kowalankom z Kowali Pańskich, które ugotowały świeżonkę z ogórkiem, róworzędną lokatę zajęło koło z Tokar za tradycyjny obiad tokarski.

Wybrano też najpiękniejszy wieniec. Tytuł ten w tym roku zdobyła delegacja z Kawęczyna. 12#cy oraz kawęczyńscy Amigos. Uczestnicy imprezy wspaniale bawili się również podczas konkursu na najlepszego „dojarza” gminy Kawęczyn, a sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich rywalizowały w przeciąganiu liny. Na tych, którzy wykazali się największą wiedzą o gminie Kawęczyn czekały natomiast wyjątkowe nagrody - dla dzieci – kolekcjonerski zestaw lego Atari, dla dorosłych konsola X-box seria S.

Świętowanie w gminie Kawęczyn zakończyła zabawa taneczna do późnych godzin wieczornych.

 

Malanów: Czas dziękczynienia za rolniczą pracę, cz...
Przykona: Jest czas pracy i czas zabawy. Tradycyjn...

Podobne wpisy

 

Komentarze 3

Gość - ja w poniedziałek, 21 sierpnia 2023 12:00

A ten niby-minister nie dojechał? Jakbym wiedział, że nie przyjedzie - to bym poszedł na dożynki:-)

A ten niby-minister nie dojechał? Jakbym wiedział, że nie przyjedzie - to bym poszedł na dożynki:-)
Gość - Gość w poniedziałek, 21 sierpnia 2023 11:54

Mam pytanie: czy prowadzenie gospodarstwa rolnego to jakaś "zasługa dla rolnictwa"? Widać, że kampania wyborcza:-((( Zmam wielu rolników o znacznie większym areale - i żadnego medalu nie dostali.

Mam pytanie: czy prowadzenie gospodarstwa rolnego to jakaś "zasługa dla rolnictwa"? Widać, że kampania wyborcza:-((( Zmam wielu rolników o znacznie większym areale - i żadnego medalu nie dostali.
Gość - PiS never w wtorek, 22 sierpnia 2023 14:36

Dajemy tylko swoim.

Dajemy tylko swoim.
Gość
wtorek, 05 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.