Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Kawęczyn: Dożynki pachnące chlebem, smakowite i pełne dobrej zabawy

Dożynki Kawęczyn

W niedzielę, 21 sierpnia mieszkańcy gminy Kawęczyn dziękowali za tegoroczne plony, błogosławiono chleb wypieczony z tegorocznych zbóż, a dobrej zabawie nie było końca. Tradycyjne dożynki w symboliczny sposób zakończyły czas wytężonej pracy, dając miejsce na odpoczynek.

Wdzięczność zapleciona w wieniec

Dożynkowe wieńce są symbolem wiary, miłości i wdzięczności za tegoroczne zbiory. W barwnym korowodzie, który przeszedł przez Kawęczyn wyruszyło dziewiętnaście misternie wyplecionych wieńców. Małe dzieła sztuki przygotowały Głuchów, Będziechów, Ciemień, Dzierzbotki, Dziewiątka, Kawęczyn, Kowale Pańskie, Kowale Pańskie-Kolonia, Leśnictwo, Marcinów, Marianów, Marianów-Kolonia, Milejów, Młodzianów, Skarżyn, Stanisława, Tokary Pierwsze, Wojciechów, Żdżary. Wszyscy udali się na plac, gdzie odbyła się dziękczynna msza święta.

Owoce ziemi i pracy rąk ludzkich

Obrzęd dożynkowy rozpoczął wójt Jan Nowak, który powitał wszystkich zaproszonych gości.

– U schyłku lata, jak co roku, niezmiennie z szacunkiem i uznaniem pragniemy docenić wartość i efekty codziennej, ciężkiej pracy mieszkańców wsi gminy Kawęczyn. Ten odświętny dzień dziękczynienia za tegoroczne plony jest ukoronowaniem całorocznego trudu rolników, sadowników, pszczelarzy i ogrodników- mówił wójt w swoim okolicznościowym przemówieniu.

Wybrani w tym roku starostowie - Aneta i Mariusz Grzesiakowie z Głuchowa- przekazali chleb dożynkowy na ręce wójta Jana Nowaka, a owoce wręczono przewodniczącemu rady gminy Piotrowi Geblerowi. Chwilę później świeży, pachnący chleb został pokrojony i rozdany wszystkim uczestnikom uroczystości. O oprawę muzyczną podczas tegorocznych dożynek zadbała Orkiestra Dęta Tokary oraz zespół ludowy „Kawęczyniacy”, który przedstawił obrzęd dożynkowy. Grupa powstała w 2017 roku w ramach projektu Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów realizowanego we współpracy z gminą Kawęczyn pod nazwą „Rozsmakowani w kulturze”.

Podsumowania i podziękowania

Uroczystości dożynkowe były również okazją do podsumowania projektu „Pod biało-czerwoną”, który zakładał sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączyli do projektu. Inicjatywa zakupu masztu i flagi zależała od mieszkańców, którzy oddając swoje glosy online, decydowali o tym, w której gminie powstanie maszt. Gmina Kawęczyn zdobyła wymaganą liczbę głosów. Koszt zakupu i instalacji masztu wraz z flagą wyniósł 2.416,95 zł brutto, który w całości został sfinansowany przez rządowy program.

Zaakcentowano również jubileusz 30-lecia istnienia Koła Gminnego Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów w Kawęczynie, którego obecny Prezes –Sylwester Kasprzak zdobył tytuł Sołtysa Roku 2021. Na ręce sołtysa Kawęczyna trafił list gratulacyjny i upominek. Podziękowania wręczono również starostom dożynkowym i ks. Maciejowi Burszewskiemu, który koncelebrował mszę świętą.

Świętowanie pełne smaków

Tradycyjnie już przedstawiciele poszczególnych sołectw przygotowali pyszne, tradycyjne dania. 15 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Kawęczyn rywalizowało w konkursie na najsmaczniejsze danie.

Koło Gospodyń Wiejskich w Będziechowie- „Pyzy z jagodami jak dawniej i dziś”, Koło Gospodyń Wiejskich w Ciemieniu- Zupa wiśniowa z makaronem. Gospodynie z Głuchowa raczyły gości wątróbką w sosie kremowym z puree i surówką z kiszonego ogórka, sołectwo Kawęczyn przygotowało leczo po kawęczyńsku, a Kowale Pańskie przygotowały karkówkę po staropolsku z kopytkami i tradycyjne buraczki. Na stoisku Kowali Pańskich – Kolonii królował kogut w panierce według Pani Zajączkowskiej podany z paluszkami chlebowymi. Koło Gospodyń Wiejskich z Leśnictwa przygotowało skarby lasu, a panie z Marcinowa częstowały kwaśnicą, pyzami ziemniaczanymi z mięsem, gruszką z żurawiną, chipsem lnianym, a dodatkiem była nalewka z derenia. Udka z kaczki w soku jabłkowym były popisowym daniem KGW Marianów, natomiast gospodynie z Marianowa-Kolonii przygotowały pasztet z przepiórki podawany z pajdą chleba. Milejów na popisowe danie wybrał krem z dyni i torcik z gotowanych ziemniaków. Kapuśniak na żeberkach czekał na stanowisku Młodzianowa, a w KGW Tokary serwowało tokarskie goloneczki faszerowane kapustą oraz krokiet z serem polewany musem truskawkowym. Koło Gospodyń Wiejskich Wojciechów częstowało królikiem w sosie śmietankowo-ziołowym ze zrazami pyrczanymi i marchewką na ostro, a na deser panie miały w zanadrzu mini serniczki z owocami. Gospodynie ze Żdżar postawiły natomiast na pierogi po wiejsku i kapuśniak.

Komisja konkursowa za najlepsze danie uznała potrawę przygotowaną przez Marianów.
Wybrano też najpiękniejszy wieniec. Tytuł ten w tym roku zdobyła delegacja z Marcinowa.

Nie zabrakło artystycznych wrażeń, o które zadbały Dynamitki z Blizanowa i tradycyjnie już – Kawęczyniacy. O muzykę zadbali również kawęczyńscy Amigos. Uczestnicy imprezy wspaniale bawili się również podczas konkursu na najlepszego „dojarza” gminy Kawęczyn, a sołectwa rywalizowały w przeciąganiu liny. Na tych, którzy wykazali się największą wiedzą o gminie Kawęczyn czekała natomiast wyjątkowa nagroda – hulajnoga elektryczna. Dożynkową niedzielę w Kawęczynie zakończyła zabawa taneczna.

 

Brudzew: W podziękowaniu za dary matki ziemi i rol...
Uroczyste ślubowanie nowych funkcjonariuszy PSP w ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 3

Gość - Wiesław w wtorek, 23 sierpnia 2022 22:57

Kolejne dożynki, nie tylko w Kawęczynie, gdzie rządzący, elita i dygnitarze w głównych rzędach, a chłopi, których ponoć jest to święto gdzieś z tyłu.
To wy panowie w garniturach powinniście w tym dniu usługiwać rolnikom, którzy powinni tam siedzieć - bo to ich święto, ich trud, znój i dzięki nim możliwe jest świętowanie oraz bezpieczeństwo żywnościowe. Tymczasem po oficjalnych uroczystościach pójdziecie na zamkniętą, suto zakrapianą, wystawną biesiadę, a chłopom zostanie co najwyżej grochówka i ochłapy na stoiskach.
Dlatego nie chodzę już na dożynki.

Kolejne dożynki, nie tylko w Kawęczynie, gdzie rządzący, elita i dygnitarze w głównych rzędach, a chłopi, których ponoć jest to święto gdzieś z tyłu. To wy panowie w garniturach powinniście w tym dniu usługiwać rolnikom, którzy powinni tam siedzieć - bo to ich święto, ich trud, znój i dzięki nim możliwe jest świętowanie oraz bezpieczeństwo żywnościowe. Tymczasem po oficjalnych uroczystościach pójdziecie na zamkniętą, suto zakrapianą, wystawną biesiadę, a chłopom zostanie co najwyżej grochówka i ochłapy na stoiskach. Dlatego nie chodzę już na dożynki.
Gość - Filipowicz w niedziela, 21 sierpnia 2022 20:00

Kowale Pańskie powinny przygotować rybę po odrzańsku na cześć swojego obecnie najsłynniejszego wąsatego mieszkańca .Z napisem na skrzelach ''Nic nie jest dane nam na zawsze". Może zrozumie ?

Kowale Pańskie powinny przygotować rybę po odrzańsku na cześć swojego obecnie najsłynniejszego wąsatego mieszkańca .Z napisem na skrzelach ''Nic nie jest dane nam na zawsze". Może zrozumie ?
Gość - Gargamel w niedziela, 21 sierpnia 2022 19:23

Fajnie ale obchody 100-tu lecia OSP Milejów były SMERFNIEJSZE!!!

Fajnie ale obchody 100-tu lecia OSP Milejów były SMERFNIEJSZE!!!
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.