Kawęczyn: „Kiedyż się rolnik ma weselić i Bogu pokłonić…”, czyli Dożynki Gminno – Parafialne w podziękowaniu za plony

Image_1

„Kiedyż się rolnik ma weselić i Bogu pokłonić i ziemi pobłogosławić i ludziom za pomoc dziękować, jeżeli nie wtedy, gdy pod dach swój zgromadzi owoce pracy mozolnej i zabiegów całorocznych”. Te oto słowa wpisane były w Dożynki Gminno – Parafialne, które odbyły się 12 sierpnia w Kawęczynie.

Nowe, pomysłowe, z sercem tworzone
Zbiórka delegacji wieńcowych oraz zaproszonych gości miała miejsce na placu przy Szkole Podstawowej im.Marii Skłodowskiej – Curie. Stamtąd nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego na miejsce uroczystości, gdzie odbyła się msza święta Dziękczynna Polowa.

Gości przywitał wójt gminy Jan Nowak, który podziękował wszystkim za przybycie i pomoc w organizacji wydarzenia.

Był również czas na podziwianie pięknych i pomysłowych wieńców. Swoje dzieła sztuki zaprezentowały w tym roku sołectwa Będziechów, Ciemień, Chocim, Dzierzbotki, Dziewiątka, Głuchów, Kawęczyn, Kowale Pańskie – Kolonia, Kowale Pańskie, Leśnictwo, Marcjanów, Marcinów, Marianów, Marianów Kolonia, Siedliska, Skarżyn, Stanisława, Tokary Pierwsze, Milejów, Wojciechów, Żdżary i Młodzianów.

Za najpiękniejszy uznano wieniec z Tokar Pierwszych. Drugie miejsce zajęły dzieła z Milejowa i Skarżyna, trzecie natomiast z Marianowa i Głuchowa.

Podczas Dożynek Gminno – Parafialnych dokonano poświecenia nowej wiaty rekreacyjnej, która będzie służyć mieszkańcom przez długie lata. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik, wójt gminy Kawęczyn Jan Nowak, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Anna Majda, przewodniczący Rady Gminy Kawęczyn Piotr Gebler oraz Prezes Koła Gminnego Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów Sylwester Kasprzak.

Muzycznie i ze smakiem
Jak co roku przedstawiciele poszczególnych sołectw przygotowali pyszne, tradycyjne dania. Każdy mógł zaspokoić najbardziej wymarzone smaki. Była zupa grzybowa z łazankami, kopytka ze świerzonką i kapustą, kaczka nadziewana surówką i zapiekanymi ziemniaczkami, kiełbasa parzona z chlebem i masłem wiejskim czy kaczka po staropolsku to tylko niektóre z przygotowanych smakołyków.

Komisja konkursowa za najlepsze danie uznało biały barszczyk z królika po Tokarsku wraz z królikiem w potrawce i buraczkami z chrzanem oraz staropolski jabłecznik.

Konkurs kulinarny przeprowadzony był w ramach Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej.

O oprawę muzyczną podczas tegorocznych dożynek zadbała Orkiestra Dęta Tokary oraz zespół ludowy „Kawęczyniacy”, który przedstawił obrzęd dożynkowy. Grupa powstała w 2017 roku w ramach projektu Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów realizowanego we współpracy z gminą Kawęczyn pod nazwą „Rozsmakowani w kulturze”. Zespół liczy obecnie 28 osób, a występ podczas dożynek z całą pewnością przejdzie do historii.

Nie zabrakło śmiechu, którego dostarczył kabaret „Biesiada Polska”. Uczestnicy imprezy wspaniale bawili się również podczas konkursu na najlepszego „dojarza” gminy Kawęczyn, przeciągania liny oraz zabawy tanecznej.

Świeżym chlebem starostowie dzielili
Starościną tegorocznych Dożynek Gminno – Parafialnych została Adrianna Rentfleisz – Pawlaczyk. Mieszka ona z mężem Jarosławem i córką Olgą w Kowalach Pańskich – Kolonia. Od 2012 roku wraz z mężem prowadzą gospodarstwo rolne, które na chwile obecną ma wielkość 30 ha. Wymieniony został park maszynowy i na bieżąco trwa modernizacja. W gospodarstwie hodowane jest bydło opasowe w ilości 20 sztuk, ale głównym kierunkiem produkcji jest drób w ilości około 40 tysięcy sztuk rocznie.

Starostą ogłoszono Mariusza Grzesiaka, który wraz z żoną Anetą i dziećmi prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Głuchów. Utrzymują stado 60 sztuk bydła, a działalność nastawiona jest na produkcje mleka. Na 35 hektarowym areale dominują użytki zielone, zboża i kukurydza, które w całości przeznaczone są na paszę.

Wybrani w tym roku starostowie przekazali chleb dożynkowy na ręce wójta Jana Nowaka wraz z owocami, które przekazano przewodniczącemu Rady Gminy Piotrowi Geblerowi.

Chwilę później świeży, pachnący chleb został pokrojony i rozdany wszystkim uczestnikom uroczystości.


 
Brudzew: Kobieta poszkodowana w wypadku w Tarnowej
Wideo: Pot, łzy i satysfakcja - taki jest Husar Ra...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - dobra w niedziela, 19 sierpnia 2018 20:43

Super organizacja, świetna impreza, słodziuki bimberek.

Super organizacja, świetna impreza, słodziuki bimberek.
Gość
czwartek, 26 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.