Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Od ziarenka do bochenka. Dożynkowy chleb podzielony w Cisewie Małym

Dożynki

- Cieszę się niezmiernie, że możemy po raz kolejny uczestniczyć w tym pięknym polskim święcie- dożynkach. Zgodnie z prastarą tradycją po zakończeniu żniw spotykamy się na naszym gminno- miejskim święcie plonów, aby dziękować Panu Bogu za tegoroczne zbiory, szczęśliwy przebieg prac żniwnych i opiekę, a rolnikom za ich ciężką pracę dzięki której na naszych stołach nie brakuje chleba- mówił wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk podczas Dożynek Gminno- Miejsko- Parafialnych, które w tym roku odbyły się w miejscowości Cisew. Było pięknie, kolorowo i ze smakiem. Dopisała również pogoda oraz nastroje wszystkich uczestników wydarzenia.

Przemarsz korowodu dożynkowego na plac uroczystości poprowadziła Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku. Uczestniczyli w niej wszyscy zaproszeni goście, jednak uwagę mieszkańców przyciągały głównie piękne wieńce delegacji z Albertowa i Wrzącej, Cisewa, Chlebowa, Grabieńca, Kalinowej, Korytkowa, Kaczek Średnich, Kowali Księżych, Obrębizny, Obrzębina, Pęcherzewa, Szadowa Księżego i Pańskiego, Słodkowa, Słodkowa Kolonii, Miasta Turek, Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Malinka” z Turku, Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Wspólnota” z Żuk, Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Źródełko” z Turku, Turkowic, Warenki, Wietchinina, Żuk.

Należy nadmienić, że jak co roku podczas wydarzenia odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec, który zaprezentowany będzie podczas Dożynek Powiatowych, które w tym roku odbędą się w Tuliszkowie. Pierwsze miejsce zajęło dzieło z Cisewa, drugie Słodowa ,a trzecie Obrębizny i Wietchinina.

Przybyłych na tegoroczne dożynki przywitał burmistrz Turku Romuald Antosik. Przedstawiciele poszczególnych ugrupowań politycznych oraz instytucji zabrali głos, a o tradycji dożynek oraz trudnościach z którymi każdego dnia zmagają się rolnicy mówił gospodarz, wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk.

- Dożynki to niewątpliwie tradycja, to symbole, ale to przede wszystkim doskonała i jedyna w roku możliwość, żeby oddać hołd naszym rolnikom, ogrodnikom, sadownikom czy pszczelarzom i wyrazić wdzięczność, szacunek i uznanie dla ich niezwykle ciężkiej i trudnej pracy- mówił wójt.

Starostowie, którymi w tym roku zostali Renata i Dariusz Jafra wręczyli gospodarzom wspaniały bochen chleba, który następnie podzielono między uczestników dożynek.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięty został konkurs na „Najciekawsze Sołeckie, Osiedlowe, lub Działkowe Stoisko Dożynkowe”. Komisja konkursowa zgodnie zadecydowała, że wszyscy jego uczestnicy zasługują na wygraną i w ten sposób każde stoisko zostało docenione.

Na scenie wystąpiły takie między innymi zespoły „Tradycja” z Malanowa, „Nasze Żuki” oraz „Kalinowianki”. Zwieńczeniem wydarzenia był koncert Kasztelan Band Projekt z Tuliszkowa.
 
Od Europy po Azję. Mix smaków w nowej turkowskiej ...
Władysławów: 108 wspaniałych lat. Urodziny najstar...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.