Plony zebrane, czas świętować, czyli dożynki w gminie Władysławów

Władysławów Dożynki

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. Tradycyjnie dziękczynienie za plony stanowi symboliczne zakończenie żniw i czas odpoczynku po wytężonej pracy. Gospodarze z gminy Władysławów dziękowali za udane zbiory w sobotę, 20 sierpnia.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 święto plonów w gminie Władysławów powróciło do znanej z poprzednich lat formuły. Gospodarze, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy zebrali się na placu przy remizie OSP w Chylinie, aby wspólnie dziękować Bogu za pomyślne zbiory podczas uroczystej mszy świętej. Podniosłą oprawę uzupełniała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Władysławowa.

Po nabożeństwie w barwnym korowodzie na plac wprowadzono okazały wieniec dożynkowy, który przekazano na ręce wójt Elżbiety Klanowskiej. Starostowie tegorocznych dożynek – Bogumiła Golczyńska oraz Maciej Małolepszy wręczyli natomiast wspaniały bochen chleba i tegoroczne plony, które następnie sprawiedliwie podzielono między wszystkich uczestników dożynek.

- Staropolskim obyczajem będziemy dziś chylić głowy przed dożynkowym wieńcem, obwieszczającym, że zakończyliśmy tegoroczne żniwa. Te świąteczne chwile stanowią miły przerywnik w trudnej, mozolnej, niewdzięcznej pracy rolnika. Jest to ukoronowaniem jego trudów i przynosi nadzieję, że owoce tej pracy nie zostaną zmarnowane przez tych, którzy będą dzielić chleb pomiędzy mieszkańców naszej gminy – podkreślała w okolicznościowym przemówieniu wójt Elżbieta Klanowska.

Życzenia do rolników skierował również minister Ryszard Bartosik i starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny. Rolniczy trud i poświęcenie zostały również nagrodzone przez samorząd gminy Władysławów dyplomami.
Oprócz duchowej uczty na wszystkich czekały smakołyki od Kół Gospodyń Wiejskich z całej gminy, a na scenie prezentowała się kapela góralska Jafer.

Przykona: Dożynkowy korowód zakończył czas żniw
Ostatnia z chłodni zniknęła z krajobrazu miasta

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - jaja w niedziela, 21 sierpnia 2022 08:23

ulubiony człowiek na fotce się pojawił:-) Wreszcie, bo już myślałem, że coś się stało... Złote algi lub coś podobnego...

ulubiony człowiek na fotce się pojawił:-) Wreszcie, bo już myślałem, że coś się stało... Złote algi lub coś podobnego...
Gość
czwartek, 08 grudnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.