Podziękowanie za udane żniwa, czyli Miejsko-Gminno-Parafialne święto plonów

Dożynki

Tradycyjne święto plonów jest wyrazem radości i dziękczynienia za zebrane plony i szacunku za całoroczną pracę nie tylko dla rolników, ale też sadowników, ogrodników i działkowców. Za trud i ciężką pracę podziękowano podczas Gminno-Miejsko-Parafialnych dożynek, które odbyły się w miejscowości Żuki.

Jedno z najpiękniejszych świąt

Zbiórka delegacji wieńcowych odbyła się w niedzielę, 28 sierpnia o godzinie 12.00. W tym roku świętowano na terenie Szkoły Podstawowej w Żukach, gdzie nie tylko miała miejsce część obrzędowa, ale również zorganizowano wiele atrakcji dla mieszkańców gminy. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w intencji rolników. Następnie głos zabrali gospodarze wydarzenia oraz zaproszeni goście.

-Pragnę wyrazić radość, że po raz kolejny możemy uczestniczyć w tym jednym z najpiękniejszych świąt w pełnym wymiarze. Dożynki to przecież święto plonów. Ludowe, radosne święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za tegoroczne zbiory oraz szczęśliwy przebieg prac żniwnych- mówił wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk dodając, że obecna sytuacja związana nie tylko z covidem, ale również wojną na Ukrainie jest niewątpliwie trudna.

Głos zabrał również burmistrz Miasta Turku Romuald Antosik dziękując rolnikom za trud, który każdego dnia przynosi dla wszystkich wiele korzyści.

W swoich przemówieniach również zaproszeni goście podkreślali, jak duże znaczenie ma wysiłek wkładany przez rolników w ich codzienną pracę i jak wiele problemów mają oni do pokonania. Podziękowali oni również za organizację uroczystości i życzyli dobrej zabawy wszystkim jej uczestnikom.

„W imieniu naszych rolników…”

W tym roku starościnż dożynek został Katarzyna Śmigielska. Prowadzi ona gospodarstwo rolne o powierzchni 16 hektarów w miejscowości Żuki wraz z trzema córkami. Gospodarstwo rolne nastawione jest na produkcję zwierzęcą. Posiada bydło opasowe oraz trzodę chlewną w cyklu zamkniętym. Uprawiane są zboża głównie pszenica, pszenżyto, jęczmień oraz owies. Produkcja roślinna jest w całości podporządkowana produkcji zwierzęcej. W swoim areale powiada również trwałe użytki zielone. Rodzina pani Katarzyny angażuje się aktywnie w życie społeczności szkolnej i lokalnej.

Zygmunt Karski to od 35 lat mieszkaniec Turku. Posiada działkę 3 arową rekreacyjno- warzywną w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Wspólnota” w Żukach w którym w przeszłości pełnił rolę zastępcy prezesa. W jego ogrodzie działkowym znajdują się warzywa, krzewy owocowe, iglaki i kwiaty. Za swoją pracę na działce zdobywał wyróżnienia takie jak odznaka brązowa czy dyplom za najładniejszą działkę.

Z wielkim smakiem na zabawę

Podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs na „Najciekawsze sołeckie, osiedlowe lub działkowe stoisko dożynkowe”. Komisja konkursowa odwiedziła każde przygotowane stoisko i skosztować niemal wszystkich przygotowanych potraw. Jak przekazał wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk wszystkie stoiska były wyjątkowo barwne, a jedzenie przepyszne w związku z powyższym każdemu z nich przyznano równorzędnie pierwsze miejsce.

Tradycyjnie nagrodzone zostały delegacje wieńcowe. W tym roku gminę Turek na dożynkach powiatowych w Malanowie reprezentować będzie dzieło sztuki wykonane przez sołectwo Żuki. Komisja konkursowa drugie miejsce przyznała sołectwu Albertów Wrząca. Trzecie miejsce natomiast przyznano delegacji ze Słodkowa.

Całość uroczystości odbyła się z udziałem Orkiestry Dętej OSP w Turku oraz Zespołu Pieśni i Tańca Dobroń.
Na zakończenie dnia odbyła się zabawa dożynkowa wraz z zespołem Aplauz.

fot. M.JAC
Tuliszków: Dożynkowe spotkanie wokół chleba
Władysławów: Druhny i druhowie z Wyszyny najlepsi ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 29 marca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.