Ponad 15 tys. ptaków do utylizacji. Ptasia grypa w powiecie tureckim

Ptasia Grypa

Powiatowy Inspektor Weterynarii potwierdził wykrycie ogniska ptasiej grypy w miejscowości Kaczki Plastowe (gmina Przykona). Ograniczenia związane z wystąpieniem choroby obejmą znaczną część powiatu tureckiego.

O podejrzeniu wystąpienia ptasiej grypy poinformował weterynarię lekarz opiekujący się stadem. Rozpoczęto dochodzenie i próbki wysłano do instytutu w Puławach.

W środę, 17 listopada wyniki badań potwierdziły chorobę na terenie gospodarstwa, gdzie funkcjonowały dwa stada kaczek - jedno liczące 7810 sztuk i drugie o liczebności 8510 sztuk. W czwartek, w asyście policji przeprowadzono likwidację ptaków. Kolejne kroki to utylizacja paszy oraz obornika. Specjalnym rozporządzeniem zostanie wyznaczona strefa zapowietrzona na obszarze około trzech kilometrów. W niej hodowców obowiązywać będą restrykcje , dotyczące przemieszczania drobiu. Druga strefa obowiązywać będzie w promieniu do 10 km, a gospodarstwa, w których prowadzona jest hodowla drobiu będą musiały stosować szczególne zasady sanitarne i bioasekuracji.

- Na razie nie mamy innych sygnałów o następnych ogniskach, natomiast są w sąsiednich powiatach. Mieliśmy w gminie Tuliszków jedno podejrzenie w Nowym Świecie ale się nie potwierdziło. Jesteśmy na etapie analizy i wyznaczania obszaru w związku z Kaczkami Plastowymi. Poza gminą Tuliszków i Władysławów te obszary z ograniczeniami obejmą Przykonę, Dobrą, Kawęczyn i nawet gminę Malanów, częściowo gminę Turek. Bardzo dużą część naszego powiatu - informuje Jan Radzimski, Powiatowy Inspektor Weterynarii.

Rozporządzeniem wojewody wielkopolskiego strefy zagrożone pojawią się też między innymi w miejscowościach Miłkowice, Głuchów, Chocim i Okręglica, co ma związek z potwierdzeniem wystąpienia ptasiej grypy w Sieradzu.

Wystąpienie ptasiej grypy w gminie Przykona to pierwszy taki przypadek w powiecie tureckim. Zapowiedziano już szkolenia i spotkania z hodowcami, gdzie będzie można porozmawiać z fachowcami tak, aby obronić stada, których w naszym powiecie jest wiele.
Tuliszków: Nikola Kulig wśród finalistek Miss i Mi...
Odpadowa aplikacja „EcoHarmonogram” w Turku!

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 03 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.