Powiat turecki gotowy na walkę z ASF

Dariusz Stasiak

ASF to zakaźna choroba wirusowa świń domowych, dzików oraz świniodzików. Jest ona wyjątkowo niebezpieczna i aby uchronić się w razie jej ewentualnego wystąpienia na naszym terenie już niebawem przeprowadzone zostaną ćwiczenia praktyczne w które zaangażowane będą wszystkie gminy na terenie powiatu tureckiego.

-Od 2014 roku kiedy stwierdzono w Polsce pierwsze przypadki tej choroby na granicy wschodniej niestety ale choroba mocno postępuje w kraju. W całym roku, jeżeli dzisiaj mamy ognisk 185 w całym kraju, które obejmują już 45 województw, to tylko w roku 2018 odnotowano 78 czyli o połowę wzrosło zagrożenie w kraju związane z tą chorobą. Niestety obejmuje to już województwo mazowieckie, czyli centralnie przesuwa się w kierunku granicy zachodniej. W związku tym my też musimy przygotować się na ewentualność wystąpienia w naszym powiecie takiej choroby- informuje dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Turku Dariusz Stasiak.

W związku powyższym na początku października planowane jest przeprowadzenie ćwiczeń związanych z możliwością wystąpienia zagrożenia. Zakończone zostało również opracowywanie nowego planu zarządzania kryzysowego w którym pojawiły się nowe procedury związane z postępowaniem w przypadku wystąpienia choroby ASF. W ćwiczenia zaangażowane będą wszystkie gminy mieszczące się na terenie powiatu tureckiego.

 

 

Europejski Tydzień Sportu w Turku
Skąd pieniądze na podwyżki dla pielęgniarek?

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 29 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.