Powrót ptasiej grypy w Wielkopolsce. Czy powiat turecki jest bezpieczny?

Ptasia Grypa

W Polsce znów pojawiło się zagrożenie wirusem H5N1, popularnie zwanym wirusem ptasiej grypy. W województwie wielkopolskim w ostatnim czasie odnotowano już kilka przypadków wystąpienia choroby na fermach drobiu. Według Powiatowego Lekarza Weterynarii powiat turecki jest jednak bezpieczny.

Do tej pory choroba na ternie Polski wystąpiła w województwie lubelskim i wielkopolskim. W naszym regionie od 2017 roku nie odnotowywano żadnych przypadków wystąpienia tego wirusa. W ostatni dzień 2019 roku przypadek grypy ptaków pojawił się jednak na fermie drobiu w miejscowości Topola Osiedle w gminie Przygodzice (pow. ostrowski). Zutylizowano ponad dwa tysiące hodowlanych kaczek. Dodatkowo pobrano próbki do dalszych badań, które zostały przekazane do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach.

Ognisko wirusa koło Ostrowa Wielkopolskiego oddalone jest od Turku o zaledwie 70 kilometrów. Zapytaliśmy więc Powiatowego Lekarza Weterynarii o ewentualne zagrożenie dla powiatu tureckiego.

- Na terenie powiatu tureckiego nie ma dużych hodowli. Oczywiście przygotowujemy się do takiej ewentualności i wdrażamy na bieżąco wszelkie konieczne procedury. Rozsyłamy również informacje i ostrzeżenia do właścicieli hodowli. Na chwilę obecną na naszym terenie nie ma zagrożenia ani też przypadków ptasiej grypy – wskazał Jan Radzimski.

Służby stawiają przede wszystkim na zapobieganie rozwojowi choroby. W przypadku wystąpienia wirusa wdraża się restrykcyjne procedury. Ptaki z dotkniętej wirusem fermy zostają uśpione, a miejsce hodowli jest dezynfekowane. Wystąpienie wirusa nakłada na hodowców ptaków liczne obostrzenia, które wynikają z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Na obszarze zagrożonym wystąpieniem wirusa hodowcy drobiu zobowiązani są do stosowania środków bezpieczeństwa biologicznego.

Uspokajamy jednak, że wirus nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi.
Uwaga! Zjazd Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego...
Podsumowania, plany i podziękowania podczas odpraw...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 07 sierpień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.