Wideo: Dożynki powiatowe pełne słońca i pyszności

Dożynki Powiatowe w Rogowie

Barwny korowód dożynkowy, kosze pełne chleba i owoców oraz piękna pogoda. Właśnie w takim klimacie odbyły się Dożynki Powiatowo- Gminno- Parafialne. W tym roku uroczystość odbyła się w Rogowie w gminie Przykona.

Korowód dożynkowy udał się na plac przy Świetlicy Wiejskiej, gdzie odbyła się uroczysta msza święta dziękczynna. Chwilę później rozpoczął się obrzęd dożynkowy. Tradycją jest, że starostowie na ręce włodarzy przekazują symboliczny bochen chleba. Następnie samorządowcy chlebem częstują wszystkich uczestników uroczystości. Tak było również dzisiaj.

Starościną tegorocznych dożynek została mieszkanka Rogowa Bogumiła Gromada. Matka dwóch synów wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 20 ha, z główną specjalizacją w hodowli jałowizny mlecznej. Państwo Gromada posiadają sprzęt i wszelkie maszyny niezbędne do efektywnego prowadzenia gospodarstwa. Pani Bogumiła wolne chwile spędza przy ciekawej przygodowej książce lub dobrym filmie. Jej marzeniem jest odbyć podróż w egzotyczne i piękne krajobrazowo miejsca.

Honory Starosty tegorocznych dożynek pełnił Witold Świtaj również mieszkaniec Rogowa. Młody rolnik jest kawalerem. W swoim gospodarstwie o powierzchni 20 ha prowadzi uprawę zbóż oraz kukurydzy na paszę dla zwierząt. Głównym kierunkiem działalności jest jednak hodowla bydła opasowego. Pan Witold posiada sprzęt i maszyny niezbędne do efektywnego prowadzenia gospodarstwa. Interesuje się piłką nożną, a w wolnych chwilach czynnie spędza czas na boisku sportowym. Jest członkiem orkiestry dętej i zazwyczaj uroczystości gminne uświetniał grając z orkiestrą na saksofonie. Jego marzeniem jest poprawa efektywności i opłacalności prowadzenia gospodarstw rolnych.

Nie zabrakło również przemówień okolicznościowych. Przybyłych gości przywitali gospodarze dożynek- wójt gminy Przykona Mirosław Broniszewski oraz starosta Turecki Mariusz Seńko, który przypomniał o ważnej rocznicy 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz o wartościach, które niesie polska wieś i ciężka praca rolnika.

- Spotykamy się w roku wyjątkowym dla narodu polskiego, kiedy obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległego bytu. Dzisiejsza uroczystość jest dobrym momentem aby oddać hołd ludziom polskiej wsi- nieugiętym, niepokonanym i upamiętnić ich zasługi w naszej wspólnej historii. To właśnie polska wieś, mimo grożących represji i prześladowań wykazywała się patriotyczną postawą przez cały okres niewoli. Z udziałem polskich chłopów odbywały się liczne zrywy narodowościowo-wyzwoleńcze. Mieszkańcy polskiej wsi wchodziły w skład wielu ugrupowań konspiracyjnych. Wieś żywiła mieszkańców miast i udzielała schronienia Polakom wysiedlanym ze swoich siedzib- mówił starosta turecki.

Na dzisiejszą okazję sołectwa przygotowały wiele wyśmienitych dań, których skosztowali uczestnicy dożynek. Kluski żelazne z mięsem, pierogi, wędliny własnego wyrobu, sery czy ciasta to tylko niektóre z przygotowanych na degustacje dań. Wszystkie potrawy zniknęły nadzwyczaj szybko. Według mieszkańców powiatu tureckiego najlepsze były pierogi z kapustą i grzybami w wykonaniu przedstawicieli z Bądkowa Drugiego.

Nie byłoby dożynek, gdyby nie wieńce dożynkowe, które do Rogowa przyjechały z całego powiatu. Komisja konkursowa po obejrzeniu wszystkich wieńców postanowiła przyznać dwie równorzędne nagrody.

Uroczystościom dożynkowym towarzyszyły różne atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. Imprezie sprzyjała nie tylko dobra organizacja, ale także pogoda.

Na zakończenie dnia na scenie wystąpił znany kabaret Nowaki.
 

Powiatowo-Gminno-Parafialne Dożynki w Rogowie
 

 
Gm.Turek: Festyn na pożegnanie lata w Kowalach Ksi...
Auto dachowało przy stacji benzynowej na Alei Soli...

Podobne wpisy

 

Komentarze 6

Gość - Marek w środa, 05 września 2018 12:11

Bywałem na lepszych dożynkach. Choć muszę przyznać że jedna rzecz zrobiła na mnie wrażenie.......delegacja z gminy Brudzew.....panie z Galewa. Rewelacja!!!! Zgrabne........super ubrane.....z klasą. Wszystkie ładne choć mnie osobiście najbardziej wpadła w oko pani w okularach???? pozdrawiam

Bywałem na lepszych dożynkach. Choć muszę przyznać że jedna rzecz zrobiła na mnie wrażenie.......delegacja z gminy Brudzew.....panie z Galewa. Rewelacja!!!! Zgrabne........super ubrane.....z klasą. Wszystkie ładne choć mnie osobiście najbardziej wpadła w oko pani w okularach???? pozdrawiam
Gość - super w środa, 05 września 2018 10:02

Dużo atrakcji dla dzieci, sporo ludzi, fajne miejsce.

Dużo atrakcji dla dzieci, sporo ludzi, fajne miejsce.
Gość - Juzek w środa, 05 września 2018 09:50

Nie było anico jeść anico pić ani na co patrzeć.

Nie było anico jeść anico pić ani na co patrzeć.:p
Gość - Wiola. w poniedziałek, 03 września 2018 09:54

Szału nie było.:

Szału nie było.:;)
Gość - Aramis w poniedziałek, 03 września 2018 07:55

Zdjęcie 128 ...fantastyczne dziewczyny ...!!! Piękne ...dojrzałe.... Kwintesencja kobiecości...!!! Nic tylko chrupać !!!

Zdjęcie 128 ...fantastyczne dziewczyny ...!!! Piękne ...dojrzałe.... Kwintesencja kobiecości...!!! Nic tylko chrupać !!!
Gość - Galew w wtorek, 04 września 2018 20:20

Dziewczyny bardzo dziękują za tak miłe słowa ????

Dziewczyny bardzo dziękują za tak miłe słowa ????
Gość
poniedziałek, 02 października 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.