Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Przykona: Dożynkowy korowód zakończył czas żniw

Dożynki Przykona

Delegacje wieńcowe barwnym korowodem rozpoczęły dożynki w Gminie Przykona. Nie brakowało tradycyjnych obrzędów, swojskiego jadła, a nade wszystko dobrej zabawy, wieńczącej czas wytężonej pracy na roli.

Z szacunkiem dla tradycji i wielką radością - tak w gminie Przykona świętowano koniec żniw. Wydarzenie rozpoczęto od mszy świętej, podczas której dziękowano za tegoroczne plony, które mimo panującej suszy, udało się zebrać. Pobłogosławiono także dary i wieńce wyplecione z tegorocznych zbóż.

Najważniejszym punktem było przekazanie przez starostów dożynkowego chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzowi święta - wójtowi gminy Przykona, Mirosławowi Broniszewskiemu.

– Obchodzimy dziś święto plonów naszej ziemi. Cieszymy się, że możemy spotkać się z rolnikami, aby przeżywać ten świąteczny dzień, który bez wątpienia stanowi okazję do tego, aby pokłonić się i podziękować wszystkim rolnikom za codzienny trud, za chleb powszedni potrzebny każdemu z nas i każdego dnia – podkreślał włodarz gminy Przykona.

Starostami tegorocznych dożynek byli państwo Renata i Krzysztof Kurzawa, którzy swoje gospodarstwo prowadzą w Wichertowie. Jako młodzi rolnicy państwo Kurzawowie gospodarują na łącznej powierzchni 110 ha, w tym 15 ha stanowią dzierżawy. Specjalizują się głównie w produkcji roślinnej i zajmują się produkcją mleka. Starostowie tegorocznych dożynek wraz z rodzicami – Elżbietą i Józefem, zostali laureatami tegorocznej edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku.

Po rozczęstowaniu chleba pomiędzy wszystkich uczestników i tradycyjnych ludowych przyśpiewkach w wykonaniu zespołu Zgoda nadszedł czas na wybór najpiękniejszego wieńca, który będzie reprezentować gminę Przykona na dożynkach powiatowych w Malanowie. Po podliczeniu głosów było jasne, że zaszczyt ten przypadnie w udziale delegacji wieńcowej z Bądkowa Pierwszego.

Na dożynkach nie mogło zabraknąć również swojskiego jadła - o to zadbały ze szczególną starannością miejscowe gospodynie i Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Przykona. Po oficjalnej części wszyscy bawili się dalej, ciesząc się z zakończonych prac i zebranych plonów. Świętowaniu towarzyszył Przegląd Twórczości Lokalnej, oraz występ „Kapeli z kopyta”, a całość zwieńczyła wieczorna zabawa taneczna.

fot. M.JAC

Festyn pełen atrakcji z myślą o zdrowiu i rodzinie
Plony zebrane, czas świętować, czyli dożynki w gmi...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Tadeusz w poniedziałek, 22 sierpnia 2022 22:50

Przykona stanęła w tym roku na wysokości zadania. Uroczysta oprawa, wyśmienita zabawa, mnóstwo stoisk zapełnionych potrawami do degustacji. Nikt raczej nie wyszedł tym razem głodny...

Przykona stanęła w tym roku na wysokości zadania. Uroczysta oprawa, wyśmienita zabawa, mnóstwo stoisk zapełnionych potrawami do degustacji. Nikt raczej nie wyszedł tym razem głodny... :)
Gość
czwartek, 18 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.