Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Przykona: Z Radyczyn do Egiptu, a z Sarbic do Turcji. Bocianie losy pilnie śledzone

Bociany

Bocianie maluchy wychowane w gminie Przykona ruszyły w świat. Pierwsze odczyty z obrączek wskazują, że w ubiegłym roku jeden z boćków zimę spędził w egipskim kurorcie, a drugi w Turcji.

Na terenie gminy Przykona zakończył się projekt monitoringu i ochrony bociana białego, który prowadziło Stowarzyszenie Bociany i ludzie przyroda i zdrowie wraz z Turkowską Grupą Lokalną OTOP. Ma on na celu monitorowanie gniazd, usuwanie sznurków oraz innych śmieci, które blokują odpływ wody z gniazda i powodują zaplątywanie się ptaków. Na początku lipca obrączki otrzymało 16 piskląt z sześciu gniazd zlokalizowanych Rogowie, Ewinowie, Sarbicach i Radyczynach. Tegoroczny monitoring poszerzono o dodatkowe działania. W ramach „Projektu poznania i ochrony bociana białego w Polsce” prowadzonego przez Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne, pobrano i odesłano do badań materiały z gniazd - jaja, wypluwki oraz pióra od piskląt w specjalnych probówkach. Pisklęta ważono i mierzono ich skrzydła.

Doczekano się także informacji zwrotnych o losach bocianów z gminy Przykona. Maluch zaobrączkowany w Radyczynach został zaobserwowany 22 sierpnia ubiegłego roku w Sharm el Sheikh w Egipcie, a pisklak zaobrączkowany w Sarbicach zimował w Karacabey, Bursa w Turcji.

Kąpiel w Przykonie na własne ryzyko. Zbiornik bez ...
Władysławów: Zabytkowe perełki znów zawitają do Ru...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 18 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.