Szkolenia dla myśliwych i leśników o ASF

Szkolenie ASF

23 sierpnia bieżącego roku w siedzibie Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego w Turku miało miejsce spotkanie przedstawicieli kół łowieckich funkcjonujących na terenie powiatu, Nadleśnictwa Turek, oraz Zakładów Usług Leśnych z obszaru naszego powiatu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii.

Spotkanie miało charakter szkolenia dla myśliwych i leśników, którego tematem przewodnim było ukazanie szczególnej roli myśliwych, w walce z afrykańskim pomorem świń i dzików, który się rozprzestrzenia w Polsce od 2014roku i jest wielkim zagrożeniem dla hodowli świń w naszym kraju.
W pierwszej części spotkania Jan Radzimski Powiatowy Lekarz weterynarii w Turku przedstawił aktualną sytuację epizootyczną w kraju w zakresie występowania ASF w Polsce wśród dzików i wśród świń domowych.

Poinformował on zebranych, że w bieżącym roku do 23.08.2018 r. w Polsce wystąpiły już 102 ogniska ASF wśród świń i 1824 przypadki stwierdzenia wirusa ASF głównie wśród znalezionych padłych dzików. Przedstawiono uczestnikom spotkania niepokojącą dynamikę szerzenia się wirusa ASF w Polsce i zaznaczono szczególną rolę dzików i zachowań człowieka w szerzeniu się tej choroby w krajach Europy Wschodniej. Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawił też zebranym aktualne wnioski wynikające z bieżących doświadczeń w zwalczanu ASF w Polsce i w Europie. Wynika z nich, że w zwalczaniu ASF bardzo dużą rolę poza zmniejszeniem populacji dzików, których liczba rośnie bardzo szybko w całej Europie szczególną rolę odgrywa szybkie i szczegółowe zbieranie padłych dzików i ich szczątków z naszych lasów, pól i dróg. Okazuje się, że to właśnie zbieranie padłych dzików i ich szczątków, w których wirus ASF może znajdować się w nich nawet 4 miesiące pozwala na radykalne zmniejszenie jego ilości w środowisku.

Przyczynia się to z jednej strony do ograniczenia ilości zachorowań wśród samym dzików pochodzących z innych zdrowych watah, jak i do zmniejsza możliwości bezpośredniego lub pośredniego zawleczenia wirusa do chlewni i wywołania choroby wśród świń domowych.
Następnie Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawił myśliwym raport z realizacji odstrzału sanitarnego dzików jaki miał miejsce w naszym powiecie na przełomie 2017 i 2018 roku w oparciu o zarządzenie Wojewody Wielkopolskiego podczas którego odstrzelono w naszym powiecie 124 dziki.

Następnie powiatowy inspektor ds. zwalczania chorób zakaźnych pani dr Barbara Woźniak przedstawiła treść umów jakie podpisali na tym spotkaniu myśliwi z Powiatowym Lekarzem Weterynarii na przeprowadzenie w naszym powiecie kolejnego odstrzału sanitarnego dzików w terminie do końca bieżącego roku.

Pan dr Błażej Urbaniak omówi z myśliwymi procedury dotyczące bioasekuracji podczas polowania i patroszenia dzików. Zapoznał także uczestników spotkania z metodologią pobierania prób od padłych dzików, oraz wymogami dotyczącymi miejsc patroszenia dzików i środków transportu.
Na koniec spotkania Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawił myśliwym treść broszury o kluczowej roli myśliwych w rozprzestrzenianiu się ASF w Europie, którą wydała Komisja Europejska. Wynika z niej, że w ochronie obszarów wolnych od ASF w Europie niezwykle ważną rolę mają do odegrania myśliwi, którzy na bieżąco monitorują zdrowe zwierząt dzikich. To myśliwi mogą w znaczący sposób wpłynąć na rozprzestrzenianie się ASF , zarówno pozytywnie jak i negatywnie.

Podziękował im także za dotychczasową dobrą współpracę w zakresie działań mających na celu ochronę powiatu tureckiego przed wirusem ASF. Duża frekwencja na spotkaniu i ożywiona dyskusja zakończona deklaracją dalszej ścisłej współpracy jest w ocenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Turku potwierdzeniem dużej świadomości myśliwych i innych powiatowych środowisk związanych z ogólnie pojętą gospodarką leśną co do zagrożeń jakie niesie wirus ASF dla gospodarki rolnej naszego kraju.

Jan Radzimski
Powiatowy Lekarz Weterynarii
w Turku

fot: gospodarz.pl

Bartosz Kordylewski ze Złotą Rękawicą. Dariusz Brz...
Niszczenie dokumentów papierowych zgodnie z ustawą...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
sobota, 24 sierpień 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.