Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Tuliszków: Dożynkowe spotkanie wokół chleba

dożynki Tuliszków

Dożynkowy bochen chleba wypieczony z tegorocznych ziaren od lat jednoczy rolników w podziękowaniu za udane zbiory. Tak właśnie było w Tuliszkowie podczas dożynek obchodzonych w niedzielę, 28 sierpnia.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęto od wspólnej modlitwy w tuliszkowskim kościele. Podczas nabożeństwa dziękowano za tegoroczne plony, prosząc jednocześnie o pomyślność na dalszy czas.

Następnie barwny korowód udał się do amfiteatru w Tuliszkowie, gdzie - aby tradycji stało się zadość - przeprowadzono część obrzędową tegorocznego święta plonów.

Nieodłącznym jej elementem jest przekazanie przez starostów chleba wypieczonego z tegorocznych ziaren na ręce gospodarza gminy.

W tym roku starościna dożynek została Agnieszka Siepka, mieszkanka Zadwornej z wykształcenia matematyczka pochodząca z rolniczej rodziny. Wraz z mężem i synkiem prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 60 hektarów. Zajmują się produkcją bydła mlecznego i mięsnego. Rodzina zajmuje się również uprawą zbóż.

Starostą został Tomasz Kalinowski, który jest mieszkańcem sołectwa Wymysłów. Gospodarstwo ukierunkowane jest na sadownictwo. Wspólnie z żoną i synkiem prowadzą gospodarstwo o powierzchni 7,9 hektara, nastawione na produkcję owoców.

Symbolika dożynek to przede wszystkim zwrócenie uwagi na trudną pracę rolników. O tym, w swoim okolicznościowym wystąpieniu wspominał również burmistrz Krzysztof Roman dziękując wszystkim zaangażowanym w organizację dożynek.
-Spotkaliśmy się, aby ponownie pełną radości, wdzięczności uroczystość dożynek rozpocząć. Tak jak przed pandemią. Tak jak to miało miejsce przez długie lata, kiedy wspólnie razem świętowaliśmy. Dzisiaj spotkaliśmy się aby podziękować. Bo dożynki to dziękczynienie, Bogu za błogosławieństwo i ludziom za ich ciężką pracę. Spotykamy się tutaj, aby wspólnie razem dzielić się chlebem- mówił burmistrz Tuliskzowa.

W imieniu własnym, wiceministra rolnictwa Ryszarda Bartosika oraz starosty tureckiego Dariusza Kałużnego rolnikom za ciężką pracę i trud podziękował radny powiatowy Bohdan Radecki.

Tradycyjnie już odbyła się prezentacja wieńców po której komisja konkursowa zadecydowała, że na dożynki powiatowe, które już za tydzień odbędą się w Malanowie zaprezentowany zostanie wieniec Wymysłów Zadworna.

Każdy mógł oczywiście spróbować chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż, a stoiska lokalnych gospodarzy i Kół Gospodyń Wiejskich wręcz uginały się od pyszności.

Na scenie prezentowali się natomiast lokalni artyści - zespół „Jesień”, Młodzieżowy Zespół Wokalny oraz tuliszkowskie Mażoretki.

Specjalna strefa - m.in. z dmuchanymi zjeżdżalniami, powstała również dla najmłodszych. Radosne świętowanie w Tuliszkowie umilał koncert Pablo oraz wieczorna dyskoteka.
Tuliszków: Dożynki we wsi, ciasto na stole… Pomysł...
Podziękowanie za udane żniwa, czyli Miejsko-Gminno...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - arek w piątek, 02 września 2022 11:21

A WĄGIEL BYNDZIE CZY NIE ?????

A WĄGIEL BYNDZIE CZY NIE ?????
Gość
niedziela, 16 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.